soorten zijn de volgende aanvullende maatregelen nodig: specifieke waterkwaliteit voor brak waterplanten instellen: migratie tussen Deltawateren en kre ken bevorderen voor Driedoornige stekelbaars en Paling: verruiging en overstroming in zilte oevers stimuleren voor specifieke zoutplanten: slaapplaatsen en lijnvormige beplan tingen ontwikkelen voor Meer- vleermuis: rietzones ontwikkelen in deltawate ren en polders als leefgebied en ver bindingszone voor Noordse woel- muis: regionaal netwerk van gevarieerde moerasgebieden ontwikkelen voor Otter: overjarig riet laten staan voor Baardmannetje en Grote karekiet: gedoogbeheer op laaggelegen land bouwgrond introduceren voor Kluut en Kleine plevier: koloniebeheer voor Oeverzwaluw introduceren: zilte, open en grazige oevers ontwik kelen voor loopkevers, zoals Bembidion ephippium. Maatregelen in het duin Het beheer van de duingebieden in Zeeland is volop in ontwikkeling. Op steeds meer plaatsen, met name in het binnenduin, maakt het traditionele 'fixerende' beheer plaats voor 'dyna miek'. Daardoor krijgen duinprocessen zoals verstuiving steeds meer kans en neemt de diversiteit in het duinland schap toe. De aandachtsoorten van het duin zijn gebaat bij deze ontwikkeling. Het is echter de vraag of de specifieke biotopen wel snel genoeg tot ontwikke ling zullen komen. Een aantal soorten staat op het punt uit de duinen te ver dwijnen. Om dit te voorkomen zijn spe cifieke maatregelen noodzakelijk: kleinschalig verschraling en verstui ving stimuleren ten behoeve van duinplanten en sprinkhanen: waardplanten van Kleine parelmoer vlinder stimuleren: Heikikkerpopulatie inventariseren en leefgebieden veiligstellen: open water met hoge oeverbegroei ing stimuleren voor libellen: praktijkproef populatiebeheer voor het Damhert: instellen rustgebieden voor duin- broedvogels als Velduil, Grauwe klauwier, Tapuit: Zandhagedis inventariseren en microbiotopen met open zand ont wikkelen. Maatregelen in het getij dengebied Steeds meer signalen wijzen uit dat de natuurkwaliteit van de getij denwateren in gevaar is. Deltawerken, vaargeulbe- heer, recreatie en visserij trekken hun wissel op de diversiteit van Oosterschelde, Westerschelde en Noordzee. Herstel van de estuariene processen wordt als de oplossing gezien. Tot nog toe is de ruime aan dacht voor de Deltawateren nog niet vertaald in een adequaat beleid. De aan dachtsoorten van het getijdengebied zijn gebaat bij herstel van estuariene processen en kunnen wat dat betreft als graadmeters worden gezien voor de ecologische kwaliteit van deze wateren. Naast waterhuishoudkundige maatrege len zijn ook specifieke soortgerichte maatregelen nodig: aanspoelsels laten liggen voor aan- spoelselplanten: 208

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 208