Zeeraket micolade Duinveldridder Melanoleuca cinereifoliaen de Zeeduinchampignon (Agaricus devoniensis). Dat zijn stuk voor stuk soorten die vrijwel uitsluitend voorkomen in de buitenste duinen. Daarnaast komen in stuivend duin ook soorten voor die elders evengoed te vin den zijn, zoals het Piekhaarzwammetje Crinipellis stipitarius), het Bleek nest- zwammetje Cyathus ollaen de Grastaailing (Marasmius graminum). Waarschijnlijk zijn veel paddestoelen van de buitenste duinen afhankelijk van de voortdurende aanvoer van verse voe dingsstoffen die met verstuiving gepaard gaat. Het steeds weer nieuw aanwaaiende zand zorgt voor een over vloed van bijvoorbeeld kalk en stikstof. Dat het buitenste duin ook zo rijk is aan minder gespecialiseerde paddestoelen, heeft vooral te maken met de rol die paddestoelen spelen in de afbraak van organisch materiaal. Veel van het mate riaal dat aanspoelt of aanwaait in de buitenste duinen, raakt overstoven en moet vervolgens verteerd worden. Het is haast vanzelfsprekend dat daar allerlei paddestoelen en schimmels aan te pas komen. C.J. Cakile mantima De Zeeraket is een opvallende plant met lila bloemen die groeit op het hoge strand. Alles aan de plant is aange past aan de barre omgeving van onze Europese zandstranden en rotskusten, van het noorden van Scandinavië tot de Canarische eilanden. De diep ingesne den bladen zijn succulent oftewel vol water om de droogte van het strand te overleven. Een paar maanden slechts zijn beschikbaar voor groeien, bloeien en het vormen van zaad voor het vol gende jaar. De verspreiding van de kurkachtige vrucht of hauw vindt vooral plaats door het zeewater maar ook ver plaatsing door de wind is mogelijk. De hauw bestaat namelijk uit twee onge lijke delen. Soms bevat alleen het groot ste bovenste deel, dat het eerst afvalt een zaadkorrel, soms ook bevatten beide delen zaden. Het gedeelte dat aan de plant blijft zitten, kan na afsterven rollend over het strand met plant en al door de wind worden verspreid. De plant is zodoende optimaal aangepast aan een maximale en massale benutting van groeiplaatsen die dan weer hier en dan weer daar ontstaan. Op het hoge strand waar zomers het zeewater niet komt, vormen zich de eer ste Biestarwegrasduintjes. Een zoetwa terbei heeft zich er nog niet gevormd en Zeeduinchampignon 21

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 21