het gebied waar de Bonthekplevier nog in een behoorlijk aantal broedt. Het nest ligt bijna altijd op een afstand van minder dan 5 kilometer van de kust en het wordt gemaakt in onbegroeide zand- of steenvlakten. Het is niet veel meer dan een ondiep kuiltje in het zand, waarin meestal vier perfect geca moufleerde eieren gedeponeerd wor den. De voorkeur voor onbegroeid terrein vormt meteen de kwetsbaarheid van de soort. Stranden die van nature leeg zijn, zijn in de broedtijd veelal bezet door recreanten; andere lege vlaktes hebben bijna per definitie een tijdelijk karakter. De grote broedpopulatie Bontbek- plevieren in het Deltagebied heeft zijn bestaan ondanks de opkomst van het strandtoerisme weten te rekken dankzij de uitvoering van de Deltawerken. In de afgelopen veertig jaar waren er perma nent geschikte broedgebieden voorhan den in de vorm van opgespoten terrei nen, werkeilanden en recent drooggevallen zandplaten. Nu de Deltawerken voltooid zijn, dreigt hier alsnog de klap te vallen die elders voor kustbroedvogels al eerder is gekomen. Buiten de broedtijd verblijft de Bonthekplevier vooral in Afrika, maar voor een klein deel ook in West-Europa. Het trekpatroon, dat overigens ook van andere steltlopers, zoals Wulp, Tureluur en Rosse grutto bekend is, staat bekend als 'haasje over'. Het houdt in dat de noordelijkst broedende individuen na de broedtijd het verst naar het zuiden trekken, terwijl de broedvogels uit het centrum van het broedgebied vaak niet meer dan enkele honderden kilometers verkassen. Wetenschappers hebben diverse theorieën ontwikkeld om dit intrigerende verschijnsel te verklaren. Maar een echt bevredigende verklaring is tot nu toe niet gevonden. De toekomst van onze Bontbek- plevieren staat er helaas niet al te roos kleurig voor. Weliswaar lukt het om op beperkte schaal kunstmatige broedgele- genheid te realiseren in de vorm van vogeleilanden, maar wil het met de Bonthekplevier en andere kustbroedvo gels echt goedkomen, dan zullen we tij dens de broedtijd stukken strand exclu sief voor de vogels moeten reserveren. C.J. Bonthekplevier 25

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 25