golven komen ze weer op de kust terecht, op mogelijk nieuwe groeiplaat sen. Zeevenkel is een plant van rotskusten van de Middellandse zee en de Atlantische oceaan, die in Nederland de noordgrens van zijn areaal bereikt. Als je in het buitenland de plantengroei op de rotskusten bekijkt, dan zie je haast altijd een strook van soms tientallen meters schaars begroeide rots. In deze zone waar spatwater de meeste planten doodt, groeit Zeevenkel volop. De Zeeuwse kust en vooral de monding van de Oosterschelde en de Wester- schelde hebben ook een steenbekle ding, waar spatwater zorgt voor een ver gelijkbaar milieu. De plant is met zekerheid in Zeeland bekend sinds 1904. Overigens zijn er nooit veel exemplaren geweest. In 2000 zijn er, voorzover bekend, zeven Zeevenkels in Zeeland gevonden. Het zijn overjarige planten, er wordt zaad gevormd, en toch blijft de populatie beperkt. Dat zal te maken hebben met het feit dat de soort hier de grens van zijn areaal bereikt. Mogelijk dat de aan tallen in Zeeland in de komende decen nia toenemen. Door de opwarming van het klimaat komen steeds meer Mediterraan-Atlantische planten noord waarts. Om maar eens een bekende Nederlander te citeren: 'ieder nadeel hep se voordeel'. Om Zeevenkel te vinden, kan het best gezocht worden op de glooiingen van de dijken in de monding van de Oosterschelde en bij Neeltje Jans. Daar is de kans op een vondst het grootst. De naam Zeevenkel duidt op eetbaar heid, venkel van de zee. In het Duits heet de plant Meerfenchel, de Fransen noemen hem Crithmum maritime. De Engelsen noemen hem Samphire. Deze naam is afge leid van Sampere of Sampier, een verbastering van Saint Pierre. Daarmee zijn we dan terechtgekomen bij Petrus, heilige van vis sers. De naam van de plant die op rotsen aan de kust groeit is nu te begrijpen. Als je gaat zoeken op internet vind je zowel botanische als culi naire hits. Het botanische aspect heb ik al beschreven, hier dus het culinaire. Zoals wij Zeekraal en Lamsoor eten, is in andere landen, vooral aan de kust, Zeevenkel in zuur een streekgerecht. De Zeevenkel 30

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 30