gebied. Dat is zelfs binnen Nederland al te merken. Hoewel de Zeewinde ook in Zeeland als een vrij zeldzame verschij ning te boek staat, is de soort in het Waddengebied aanzienlijk schaarser. En dat terwijl daar ogenschijnlijk veel meer geschikte groeiplaatsen zijn. Zeewinde heeft wortelstokken en ondergrondse knolletjes, waarin een voorraadje voedingsstoffen wordt opge slagen. Zo kan de plant barre omstan digheden als tijdelijk onderstuiven toch overleven, net als zijn in de tuin groei ende verwant de Haagwinde, die tot wanhoop van menig tuinbezitter bijna onuitroeibaar is. Zeewinde groeit in lage duintjes, waar in bijzondere gevallen het zeewater nog doordringt. De plant groeit daar samen met soorten als Zeewolfsmelk en Blauwe zeedistel. Zeewinde heeft een voorkeur voor plaatsen met een flinke stikstofreserve in de bodem. Die stik stofreserves zijn in de praktijk vaak afkomstig van in het winterhalfjaar afge zette vloedmerken, die vervolgens ondergestoven zijn. Zodra de vertering van het vloedmerk op gang komt, komen allerlei voedingsstoffen vrij, waaronder stikstof. De Zeewinde groeit behalve in jonge duintjes ook wel in de naden van de basaltglooiingen van de zeeweringen. Doordat daarin allerlei verspoeld of aangewaaid organisch materiaal ophoopt, is ook hier een over vloed aan voedingsstoffen voorhanden. Overigens wordt de Zeewinde schaarser naarmate de bodem kleiiger wordt; in de Deltawateren bevinden de groei plaatsen zich daarom nooit verder dan enkele kilometers van de monding. De bloeitijd van de Zeewinde loopt vanaf midzomer tot in de herfst. De decoratieve bloemen kunnen een door snee hebben van zo'n 6 a 7 centimeter en vaak bedekken plakkaten van de Zeewinde grote aaneengesloten stukken van het jonge duin. Het valt niet mee om daar zonder een schuldgevoel door heen te lopen! Uit onderzoek blijkt dat de Zeewinde het niet goed kan stellen zonder kruisbestuiving. Dat wil zeggen dat de stamper van de ene bloem bevrucht moet worden met stuifmeel van een ander individu. Insecten spelen daarbij in het geval van de Zeewinde een sleutelrol. De bloemen worden veelvuldig bezocht door onder meer bijen, zweefvliegen en graafwespen. R.B. Zeewinde met Grote beer 33

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 33