gemengd. Dat komt doordat de Duindoorn zich, de demonstratieve lok vruchten ten spijt, in verreweg de meeste gevallen vermeerdert via vegeta tieve voortplanting. De opvallende oranje bessen zijn gewild bij trekvogels. Lijsterachtigen als de Kramsvogel en de Koperwiek, die mas saal door de duinen trekken, eten de bessen graag, en dat geldt ook voor vinkachtigen als de Goudvink en de Groenling. Opvallend is dat de bessen vaak pas na de eerste nachtvorsten wor den gegeten. Duindoornbessen worden slechts zelden geplukt voor menselijke consumptie. Ze zijn nogal zuur! Toch wordt soms jam of limonade bereid uit de bessen, die bekend staan om hun zeer hoge vitamine C-gehalte. De Duindoorn is een uitgesproken kustbewoner. In het binnenland is de Duindoorn schaars en de struiken staan er buiten de duinen veelal niet al te flo rissant bij. In de duinstruwelen daaren tegen en tot in de buitenste duinenrij kunnen de struiken bijzonder vitaal zijn. Dat komt omdat bij veroudering van het bestand het aantal parasitaire aaltjes bij de wortels toeneemt. Als kustbewoner komt de Duindoorn voor van het noorden van Noorwegen tot in Bretagne. Aparte ondersoorten komen voor in kiezelbeddingen van rivieren en in het hooggebergte, oostwaarts tot in China. Op en om de Duindoorn leven verschil lende gespecialiseerde organismen. Bekend is de Duindoornvuurzwam; een halfbolvormige houtzwam die aan de voet van levende en dode Duindoornstammen groeit. In sommige duinstruwelen is het merendeel van de struiken met deze zwam bezet. Verschrompelde bessen die aan het einde van de winter nog aan de struik zitten zijn vaak bezet door larven van de Duindoornboorvlieg Rhagoletis batava Dat is een bijzonder fraai getekende vlieg, die pas in f958 voor het eerst werd ontdekt en beschreven. Deze boorvlieg wordt beschouwd als typisch Nederlands; vandaar de wetenschappe lijke naam 'batava'. C.J. Geveerde witvleugeluil Aporophyla australis zeelandica Een beetje natuurliefhebber die wat afweet van vlinders, kent de onder soort batava van de Grote vuurvlinder, een Nederlandse bijzonderheid. Deze ondersoort komt nergens anders ter wereld voor dan in de moerasgebieden van Noordwest-Overijsel en Zuidoost- Friesland. Tot voor kort wist vrijwel nie mand dat Zeeland ook een ondersoort van een vlinder heeft die nergens anders ter wereld voorkomt, namelijk: Aporophyla australis zeelandica. Dat de Vleugel van Duindoornboorvlieg 35

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 35