Het voorkomen in slechts één generatie met een zeer korte vliegtijd van onge veer drie weken, die ligt tussen half-sep- tember en de eerste week van oktober, beperkt mogelijk de mobiliteit van de vlinder. Maar wat nu de exacte reden is dat deze vlindersoort een eigen leven is gaan leiden in Zeeland, en daarbuiten niet voorkomt, is niet helemaal duide lijk. Daarvoor is aanvullend onderzoek noodzakelijk, een mooie uitdaging voor Zeeuwse vlinderlielhebbers. A.B. Roodstuitzwaluw Hirundo daurica Van de 26 waarnemingen van de Roodstuitzwaluw die volgens deel 1 van de 'Avifauna van Nederland' uit Nederland bekend zijn, is ruim een derde afkomstig uit Breskens en de directe omgeving. Veel te veel om toeval te kunnen zijn. Onder vogelaars geldt de Roodstuitzwaluw, net als bijvoor beeld de Lachstern en de Bijeneter, als een echte 'Breskens-soort'. De trektel- post bij Breskens - een sober uitgevoer de openluchtvoorziening, waar de trek al eenentwintig jaar geregistreerd wordt - is befaamd om de massale voorjaarstrek van allerlei vogels. Daarbij gaat het bepaald niet alleen om zeld zaamheden. In Nederland is er geen andere plek te noemen waar je op één lentedag dertigduizend Boeren zwaluwen of zevenduizend Gele kwik staarten kunt tellen. En het seizoen is lang in Breskens: rond f0 maart wor den de maximumaantallen van trekken de Rietgorzen geteld: rond 20 april zit de Graspieper aan zijn aantalstop en nog weer ruim drie weken later valt het hoogtepunt van de zwaluwentrek. Wat is er zo bijzonder aan Breskens dat de vogelaars er van heinde en ver naar toe trekken? Dat heeft te maken met een verschijnsel dat onder vogelaars bekend staat als gestuwde trek. Vogels 37 Geveerde witvleugeluil 9 op Smalle weegbree

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 37