diverse oorzaken als jacht, waterveront reiniging, verlies aan leefgebied (Deltawerken), verstoring en verdrin king (in netten) nam hun aantal sterk af. In het midden van de vijftiger jaren zijn de zeehonden voor het eerst per vliegtuig geteld en werd het aantal geschat op 800. Eindjaren '70 werd er algemeen van uitgegaan dat de zee hond, op enkele verdwaalde dieren na, uit het Deltagebied was verdwenen. Door beschermende maatregelen zijn er nu weer enkele permanente kolonies in het Deltagebied. Sinds f985 worden er weer regelmatig zeehonden in het Deltagebied gesignaleerd. Tot ca. f985 ging het steeds om 3 tot 6 exemplaren. Daarna is dit aantal jaarlijks gegroeid. Tiet totaal aantal zeehonden in het Deltagebied bedraagt op dit moment zo'n 90 exemplaren: bij de vliegtuigtel ling van 3 augustus 2000 werden er 95 exemplaren - waaronder 3 jongen - geteld. Alhoewel het aantal zeehonden in het Deltagebied zich de laatste jaren dus in positieve zin ontwikkelt, is het nog te vroeg om te kunnen concluderen dat hier een levensvatbare populatie is ontstaan. Zeehonden staan bekend als betrekke lijk nieuwsgierig en lijken zich in het water vaak weinig aan te trekken van menselijke aanwezigheid. In het water zijn de dieren in hun element, op de droogvallende platen worden de dieren echter makkelijk verstoord. De voort- plantingstijd (half-juni tot eind- augustus) is de meest kritische periode. Absolute rust op de zandplaten tijdens laagwater is dan essentieel omdat dan het werpen en zogen van de jongen plaatsvindt. Vanaf f990 worden er weer zeehonden geboren in zowel de Westerschelde als in de Oosterschelde en de laatste jaren ook in de Voordelta. De Westerschelde is een estuarium dat ten gevolge van de getijdenwerking en de overgang van zoet Scheldewater naar zout Noordzeewater zeer gradiëntenrijk is. Ook de Oosterschelde is rijk aan gra- Gewone zeehonden 44

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 44