Groot zeegras diënten. In West-Europa zijn dergelijke gebieden zeldzaam en daarom uit natuuroogpunt zeer waardevol. Voor de ontwikkeling van een levensvatbare zee hondenpopulatie in de Westerschelde, Oosterschelde en Voordelta, is het van belang dat er voldoende droogvallende platen beschikbaar zijn, waar de zee hond vooral in de zoogperiode onge stoord kan verblijven. H.Z. Zostera manna Wereldwijd zijn er zo'n 50 soorten hogere planten die volledig aan gepast zijn aan het leven in zoute wate ren: de zeegrassen. Dat kleine aantal (op het enorme aantal plantensoorten) geeft wel aan dat het vermogen om in zee te kunnen leven voor hogere plan ten tamelijk uitzonderlijk is. De naam zeegrassen is overigens misleidend, want deze planten behoren niet tot de grassenfamilie. De twee in Nederland voorkomende soorten Groot zeegras Zostera mannaen Klein zeegras Zostera noltiibehoren beide tot de Fonteinkruidachtigen (Potamogetona- ceae). De illustratie toont Groot zeegras. De plant ziet er inderdaad wel enigszins uit als een gras: de scheuten met 3 tot 8 slanke, lijnvormige bladeren (meestal tussen de 10 en 30 cm lang) groeien vanuit kruipende wortelstokken en kunnen tezamen een dicht groen onderwatertapijt vormen. De plant ver spreidt zich via uitlopers vanuit de wor telstokken (vegetatieve groei), maar ook via zaad. De bloemen zijn onopvallend: de bloeikolven, met evenveel manne lijke als vrouwelijke bloemen, liggen ingebed in een bloemschede waardoor de bloemen nauwelijks zichtbaar zijn. Zeegras kan zowel éénjarig als meerjarig zijn. Het blijkt dat de éénjarige groei- Groot zeegras 45

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 45