Zeekraal kokermot Coleophora salicorniae Op vrijwel alle groeiplaatsen van Zeekraal komt deze vlinder voor, maar slechts weinigen krijgen hem te zien. De Zeekraal kokermot is met zijn vleugelspanwijdte van ca. 10 millimeter een van onze kleinere vlinders. De koker- motten vormen een fami lie waarvan in Nederland 101 soorten te vinden zijn. Vrijwel alle soorten behoren tot het geslacht Coleophora maar in Zeeland komt ook de Lamsoor kokermot Gonio- dotna limoniellavoor die één van de weinige uitzonderingen op deze regel is. Ze zijn allemaal klein, en vele zijn grijs- of bruinachtig getekend. Sommige soorten hebben een prachtige metaalglans over de vleugels. Alle soor ten hebben één generatie per jaar waar bij de vlinders in de maanden juli en augustus vliegen. De rupsen van de kokermotten zijn voor een niet-ingewijde nauwelijks als rups te herkennen. Nagenoeg het hele lijf is ingekapseld in een kokervormige zak die wordt gevormd doordat de rups zandkorrels, stukjes van planten en stukjes dood organisch materiaal aan elkaar spint. Kop en borststuk met daaraan de poten steken er doorgaans uit en zo wandelt het dier over zijn voedselplant. De rups kan zich ook helemaal in de koker terugtrekken. De rupsen van sommige schorvlinders omhullen zich zo goed dat ze vrijwel onvindbaar zijn. Alleen de gaatjes in vruchtjes of bladeren verraden hun aan wezigheid. Verzamelt men echter wat plantenmateriaal dan is na verloop van tijd soms te zien dat er rupsen over de plant lopen. De Zeekraal kokermot legt zijn eieren in juli en augustus, uitsluitend op Zeekraal. De jonge rupsen leven tot eind-september in de takjes van deze plant. Het is niet eenvoudig om ze te vinden omdat gaatjes, uitwerpselen of spinsels ontbreken. Pas eind-september zijn ze wat groter en dan zijn ze te vin den door de takjes af te breken waardoor de holte die door de rups is uitgeknaagd en ook de rups zelf zicht baar worden. Vanaf half-september tot begin-oktober komen de rupsen uit hun voedselplant en knagen daarbij het Zeekraal kokerrnot 51

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 51