echter geplunderd. Enkele schappen zijn bijna leeg. We zijn nu druk bezig om de kast te herstellen, door natuurge bieden in te richten, en verwachten dat de voorraad dan binnen enkele decen nia weer op peil zal zijn. De praktijk blijkt echter weerbarstig. De oppervlak te natuurgebied is de laatste tien jaar sterk toegenomen, maar dit heeft nog niet tot een evenredig herstel van plan- ten- en diersoorten geleid. Gebleken is dat sommige soorten in groot gevaar zijn en mogelijk al uit Zeeland verdwe nen zullen zijn voordat hun leefgebied kan worden aangepakt. Andere soorten vragen zeer specifieke maatregelen. Willen we de voorraadkast weer op peil brengen, dan zullen we ons dus moeten verdiepen in de leefwijze van de afzon derlijke soorten. Het is dan ook zeer terecht dat Het Zeeuwse Landschap door middel van dit boek de aandacht op de zeldzame en bedreigde soorten vestigt. Deze Rode lijst voor Zeeland is tot stand gekomen in een nauwe samenwerking tussen Stichting Het Zeeuwse Land schap, de Provincie Zeeland en een groot aantal deskundigen. De informa tie die bijeen is gebracht, is van grote betekenis voor de soortbescherming. Tegelijkertijd heeft de Provincie Zeeland zijn Provinciale Nota Soortenbeleid opgesteld. De Rode lijst voor Zeeland is één van de bouwstenen voor die nota. Actuele ontwikkelingen bij de zeldzame soorten zijn zodoende direct vertaald in concrete maatregelen. Beide documen ten zullen de komende jaren een belangrijke rol gaan spelen bij de uit voering van tal van soortgerichte maat regelen in Zeeland. De soorten die in dit boek de revue pas seren zijn niet beperkt tot natuurgebie den. Sommige, zoals vleermuizen, zwa luwen en akkervogels, komen juist buiten natuurgebieden voor. Het is te prijzen dat Het Zeeuwse Landschap ook aan de soorten van het cultuurland schap veel aandacht besteedt. Juist in het cultuurlandschap, waar de beleids kaders voor natuur- en landschapsbe heer nog minder ver ontwikkeld zijn, kan dit boek een belangrijke impuls geven aan activiteiten tot bescherming en beheer. Het is belangrijk dat de spe cialistische kennis toegankelijk wordt voor een ieder die daarin geïnteresseerd is. Ik ben ervan overtuigd dat dit boek een bindend element zal zijn voor parti culieren en overheidsinstanties om de handen ineen te slaan bij het bescher men en beheren van de leefgebieden van zeldzame soorten. Dat is nodig om de voorraadkast van de Zeeuwse natuur weer op peil te brengen. Drs. G.L.C.M. de Kok Gedeputeerde voor natuurbeheer Provincie Zeeland 5

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 5