de Noordzee en Oostzee. Gebleken is dat de in Nederland overwinterende Grauwe ganzen vooral broeden in Zweden, Denemarken en Duitsland. De Grauwe gans is de enige van nature in Nederland broedende ganzensoort. De soort werd in Nederland in de eerste helft van de vorige eeuw uitgeroeid. Door beschermende maatregelen, in combinatie met herintroductie, heeft Nederland tegenwoordig weer een ste vige populatie. Niet iedereen is daarmee ingenomen, want de foeragerende die ren veroorzaken schade op akkers en graslanden tijdens het groei- en oogst- seizoen. Daarom wordt in Zeeland getracht het aantal Grauwe ganzen in te perken. Dat gebeurt door middel van zogenaamde beheersmaatregelen: schudden van eieren om de aanwas tegen te gaan, en afschot. Deze maatre gelen vinden plaats in de periode maart- augustus. De in het noorden broedende Grauwe ganzen blijven zodoende bui ten schot. Dat is maar goed ook, want in Zeeland overwintert meer dan een kwart van de Noordwest-Europese Grauwe ganzenpopulatie. Dat brengt een duidelijke verantwoordelijkheid voor deze soort met zich mee. 's Winters worden in Zeeland geregeld meer dan 75.000 Grauwe ganzen geteld, waarvan het overgrote deel in en nabij het Verdronken Land van Saeftinghe. Zo'n concentratie van Grauwe ganzen komt op slechts één andere plaats voor, namelijk in het uiterste zuidwesten van Spanje (Coto de Donana). Zowel in Liet Verdronken Land van Saeftinghe als in de Coto de Donana leven ze voornamelijk van de knollen van Zeebies. In de Coto de Donana wordt ook een aan de Zeebies verwante soort veel gegeten. De ganzen graven de knollen uit tot op een diepte van 25 centimeter. Als in midden-febru- ari meer dan 90% van de Grauwe gan zen naar de broedgebieden is vertrok ken, zijn in het Verdronken Land van Saeftinghe overal de sporen daarvan duidelijk te zien. Uit onderzoek daar is gebleken dat meer dan de helft van het voedsel uit Zeebiesknollen bestaat. Dat betekent dat de Grauwe ganzen gedu rende één winter meer dan 2000 ton Zeebiesknollen uit de bodem halen: gemiddeld bijna f ton per ha! Tot zo'n produktie is alleen een uitzonderlijk gebied als het Verdronken Land van Saeftinghe in staat. Hoe lang nog? Oppervlakkig gezien nog een hele tijd. Immers de Zeebies lijkt elk jaar goed te herstellen van de winterse aanslag. Het zal de Grauwe ganzen wel niet lukken de Zeebies uit te roeien, mogelijk de ophoging van het Verdronken Land van Saeftinghe wel. Want de Zeebies groeit in het Verdronken Land van Saeftinghe alleen maar op vochtige, kleiige plaat sen, en als die verdwijnen is het met de Zeebies gebeurd. H.C. Zeebies ofHt 60

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 60