Schorviltbij kort tevoren in 1943 de Schorzijdebij voor het eerst was beschreven. Deze vrij recente ontdekkingen geven aan dat er nog veel te leren is over de fauna van schorecosystemen. Het nog maar kort geleden ontdekken van de Schorzijdebij houdt trouwens verband met de grote gelijkenis die verschillende soorten zij debijen soms met elkaar hebben. De Heidezijdebij lijkt bijvoorbeeld sterk op de Schorzijdebij. Overigens lijkt de Schorzijdebij in geen enkel opzicht op zijn parasiterende belager, de Schor- viltbij. R.B. Epeolus tarsalis ssp rozenburgensis Toen de Schorviltbij in 1949 door bijen- en wespenkenner J.E van Lith in het Tijdschrift voor Entomologie voor het eerst beschreven werd, werd deze fraaie bij beschouwd als een com pleet nieuwe soort. Tegenwoordig wordt de Schorviltbij beschouwd als een aparte ondersoort van een bij, waar van de oorspronkelijk beschreven soort rond de Kaspische zee leeft. Viltbijen zijn ook voor een leek direct te herkennen aan hun kleurige en contrastrijke uiterlijk en aan de room witte viltvlekken op de bovenkant van het achterlijf. Die viltvlekken bestaan uit dichtbijeenstaande korte haren. De Schorviltbij is goed van andere viltbijen te onderscheiden door de knobbelvor- mige verdikking tussen de ogen en het donkere uiterlijk. Viltbijen zijn koe koeksbijen, dat wil zeggen dat de larven opgroeien in het nest van een andere bijensoort. Het vrouwtje van de Schorviltbij doorboort de nestwand van een broedcel van de Schorzijdebij en legt dan haar ei. Het eigen ei van de Schorzijdebij wordt verstoord of opge geten, zodat de in de broedcel opgesla gen voedselvoorraad volledig door de larve van de Schorviltbij kan worden opgegeten. De Schorviltbij is nooit buiten het Deltagebied gevonden. De soort werd ontdekt in het natuurreservaat de Beer, maar dit prachtige gebied werd korte tijd later opgeofferd aan industrievesti ging. Aan het begin van de jaren '70 werd de Schorviltbij herontdekt in het Verdronken Land van Saeftinghe. De soort werd daar in f976 voor het laatst gevangen. Ondanks gerichte speurtoch ten kon de Schorviltbij in de jaren '90 hier aanvankelijk niet meer worden teruggevonden. In f999 werd de Schorviltbij echter herontdekt bij de Kaloot, vlakbij de kerncentrale van Borssele. In september 2000 werden weer drie exemplaren gezien in een kolonie van vele duizenden Schor- zijdebijen in het Verdronken Land van Saeftinghe. Als parasiet is de Schorviltbij niet in staat om zelf nectar en stuifmeel te ver zamelen. Zijn gastheer, de Schorzijdebij is echter volledig gespecialiseerd op de Zeeaster. Dus ook de Schorviltbij is uit sluitend te verwachten in gebieden met 67

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 67