65 jaar Het Zeeuwse Landschap Stichting Het Zeeuwse Landschap werd 65 jaar geleden op 3 april 1936 opge richt door de toenmalige voorzitter van de landelijke vereniging Natuur monumenten, de heer van Tienhoven. Hij had al eerder in een aantal provin cies een 'Landschap' opgericht, omdat hij goed begreep dat natuurbescher ming dicht bij de plaatselijke bevolking geworteld moet zijn. Het eerste gebied dat de jonge stichting in beheer kon nemen was het Nederlands deel van Het Zwin bij Cadzand. Intussen behe ren wij met 25 professionele medewer kers en 200 vrijwilligers zo'n 7500 hec tare natuur, verdeeld over 90 terreinen, van kleine stukjes zoals de vliedbergen op Walcheren en unieke monumenten zoals de wallen van Retranchement, tot grote open gebieden zoals de Yerseke Moer (300 ha) en het Verdronken Land van Saeftinghe (3500 ha). Van monu menten met cultuurhistorische waarde tot natuurterreinen van Europese allure. We doen dat met steun van de lande lijke en provinciale overheid, van tien tallen bedrijven in Zeeland, van de Nationale Postcode Loterij, van bijna tienduizend donateurs en in toenemen de mate worden wij ook verblijd met een schenking of legaat. Bij ons jubileum willen wij al onze rela ties blij maken met een uniek geschenk. Een zeer bijzonder boek over honderd planten en dieren, die zeldzaam gewor den zijn en waar Zeeland belangrijk voor is. Elders in dit boek wordt uitleg en verantwoording gegeven over de keus van deze 100 soorten. Het is een bloemlezing van verwondering, een rijkdom aan veldbiologische kennis, bij een geschreven door 57 auteurs. De samenhang in dit boek, de rode draad, wordt gevormd door de illustraties van Adri Karman, die alle honderd soorten met zorg en gevoel heeft afgebeeld. De drie belangrijkste doelstellingen van Stichting Het Zeeuwse Landschap zijn: Aankoop en beheer van waardevolle natuurgebieden in Zeeland: Behoud en bescherming van het unieke Zeeuwse landschap: Voorlichting over natuur en land schap. De uitgave van dit boek sluit prachtig aan bij die laatste doelstelling. U maakt met dit boek een virtuele excursie door de Zeeuwse natuur, onder leiding van enthousiaste veldonderzoe ken die hun kennis en fascinatie graag met u willen delen. Drs. C. Kostense Voorzitter Stichting Het Zeeuwse Landschap 7

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 7