komt. Op het schor is de plant bijna geheel tot de oeverwallen van de kreken beperkt. Op goed ontwikkelde schorge- bieden, zoals het Verdronken Land van Saeftinge en de Krabbekreek, is de natuurlijke standplaats van de soort goed te herkennen. Aan de zilvergrijze slingers die de Zeealsembegroeiing over het schor vormt is op grote afstand het slingerende verloop van de kreken af te lezen. De plant is gebonden aan een zandige bodem, waarin na een hoge vloed de lucht weer tamelijk snel kan doordringen. Tevens heeft Zeealsem een vrij hoog zoutgehalte van het grondwa ter nodig. Zeealsem groeit ook op de zeedijken tussen het basalt of daar waar de stenen bekleding van de teen van de dijk, tussen de zogenaamde Haringman betonblokken, kieren vertoont. Het blijkt dat bij de uitvoering van de dijk verzwaring gedeeltelijk een te licht type betonblok is toegepast; deze worden momenteel vervangen. In hoeverre de nieuwe steenglooiingen op termijn weer door planten kunnen worden gekoloni seerd is voorlopig nog onbekend. Zeealsem bevat santonine, een insec- tenwerend middel. In Zeeland werd Zeealsem vroeger gedroogd en tussen het linnengoed gelegd. Dit was niet alleen voor de alsemgeur maar werkte tevens tegen de kleermot. Door kam peerders wordt de plant wel gebruikt om muggen buiten de tent te houden. J.v.d.B. Kwelder-gifoogdaas Atylotus latistriatus De kleine vliegenfamilie die in de wetenschap bekend staat als dazen CTabanidaeheeft verschillende volksna men. Paardenvliegen, horzels, steekvlie gen en - in Zeeuws dialect - brimsten zijn uitgesproken berucht. Ze voeden zich met bloed en er zijn nogal wat soorten, zoals de Regendaas en de Goudoogdaas, die hardnekkig mensen aanvallen. Ook van de Kwelder-gifoog daas is dat bekend. Het zijn overigens alleen de dazenvrouwtjes die steken. Ze hebben bloed nodig voor de ontwikke ling van de eieren. Een dazensteek is geen pretje: er zijn weinig insectenbe ten die een zo sterke en hardnekkige zwelling veroorzaken. Overigens geldt ook in dit geval dat de ene persoon veel gevoeliger is voor een steek dan de andere. Kwelder-gifoogdaas 80

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 80