De Kwelder-gifoogdaas is in zijn voorko men in Nederland beperkt tot de Zeeuwse schorren. Plaatselijk is de vlieg daar niet zeldzaam, maar over het geheel genomen is deze daas kwetsbaar door zijn specifieke biotoop en de daar aan gekoppelde beperking van het ver spreidingsgebied. Overigens lijkt het erop dat de Kwelder-gifoogdaas iets minder kritisch wordt in zijn biotoop keuze naarmate hij zuidelijker voor komt. Dat is een fenomeen dat ook bij andere insecten wel wordt gesignaleerd. De oogkleur vormt voor de familie van de gifoogdazen het opvallendste ken merk. Die is licht-geelgroen, terwijl die bij de meeste andere insecten zwart of donkerbruin is. De rugtekening is licht- oranjebruin, met bij de Kwelder-gifoog daas een dubbele rij bruingrijze stippen. De Kwelder-gifoogdaas blijft nogal eens onopgemerkt en dat komt mogelijk ook doordat de mate waarin deze daas het op mensen voorzien heeft sterk kan wisselen. Dipterologen (vliegenkenners dus) heb ben een klassieke truc om dazen te van gen. Daarbij wordt een auto als lokval gebruikt. Die wordt in de hete zon geparkeerd, met één raam gedeeltelijk open. Warmteliefhebbers als ze zijn, worden de dazen door de hitte in de auto aangelokt en zeker als in de auto ook nog eens een bezweet T-shirt ligt, worden de dazen als door een magneet aangetrokken. De familie van de dazen is op schorren goed vertegenwoordigd. Dat zal wel samenhangen met de levenswijze van de larven: van meerdere soorten dazen wordt verondersteld dat de larven bij voorkeur in brak of zilt water of in een zoute slikbodem leven. Behalve de Kwelder-gifoogdaas komen ook de Zilte regendaas Haematopota bigotii) en de Zilte knobbeldaas (Hybomitra expol- licatavooral op schorren en in ziltige of brakke moerassen voor. Een soort die eveneens een voorkeur heeft voor schorren is de Grote regendaas Haematopota grandisdie tot nu toe in Nederland nooit aangetroffen is, maar die gezien zijn verspreidingsgebied zeer wel in Zeeland zou kunnen voorkomen. Naast al deze gespecialiseerde soorten leven op de schorren soorten als de Gewone regendaas, de Goudoogdaas en de Langsprietdaas. Al met al beho ren schorren in Nederland tot de belangrijkste biotopen voor deze wereldwijd intensief bestudeerde groep van vliegen. C.J. 81

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 81