Havenpissebed Ligia oceanica L andpissebedden zijn in feite op het land levende kreeftachtigen. Om niet uit te drogen zijn ze in het bezit van speciale aanpassingen, zoals bijvoor beeld een beschermende waslaag. Je zou kunnen zeggen dat de Havenpissebed een middenpositie inneemt tussen de land- en waterdieren uit de familie. Zo ontbreekt bij deze bewoner van havens en zeedijken de waslaag, en om uitdroging te vermijden leeft het dier overdag diep teruggetrok ken in spleten tussen de basaltblokken of tussen aangespoeld wier en onder stenen. De Havenpissebed is volledig aangewezen op een hoge luchtvochtig heid en een zilt milieu. Zonder er speci- aal naar te zoeken krijg je deze talrijke kustbewoner daarom zelden te zien, want hij gedraagt zich als een uitgespro ken nachtdier. Daarom ook oogt het des te wonderlij ker als op een hete zomerdag de Havenpissebedden zich ineens open en bloot op de basaltblokken vertonen. Dat gebeurt als in hun schuilplaats de luchtvochtigheid te hoog wordt, zodat ze niet meer kunnen transpireren. De lichaamstemperatuur loopt dan te hoog op en het is op dat soort momenten dat een Havenpissebed zich gedurende korte tijd tussen de badgasten begeeft. Temperatuurregulatie en vochthuishou ding; daar gaat het om bij een koud bloedig dier dat zijn leven slijt in een extreem milieu als de bovenkant van de getijdenzone. Ten behoeve van de tem peratuurregulatie kan een Haven pissebed zijn kleur aanpassen aan de omgeving. Door lichter of donkerder te worden kan een pissebed sneller of juist langzamer warmte opnemen. Als het in zijn schuilplaats te koud wordt, zoekt een Havenpissebed een donkere achter grond op en kleurt dan zelf ook binnen een half uur donkerder, zodat de warm- te-absorptie hoger wordt. De Havenpissebed leeft langs de Atlantische kust van Noorwegen tot Marokko. Ook in Noord-Amerika komt het dier voor, maar waarschijnlijk is het daar geïntroduceerd door de mens. Van alle uurhokken waarin de Haven pissebed in Nederland voorkomt ligt ongeveer de helft in het Deltagebied. In het noorden van Nederland is de soort, met name na de afdamming van de Zuiderzee, op tal van plaatsen verdwe nen. Havenpissebed 84

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 84