woelmuis gevangen nabij Hoedekens- kerke. Ook op Walcheren zijn er enkele braakbalvondsten gedaan. Het is denk baar dat de Ondergrondse woelmuis - net als indertijd de Aardmuis - sinds eind 19e eeuw, toen het Kreekrak werd afgedamd, bezig is met een langzame opmars vanuit West-Brabant. In 1992 werd er voor het eerst een Ondergrondse woelmuis gevangen benoorden de grote rivieren en wel te Winterswijk. Sedertdien gaat men er vanuit dat hij mogelijk op meer plaat sen in de Achterhoek voorkomt. Binnen Zeeuws-Vlaanderen heeft hij een voorkeur voor tamelijk zandige gebieden, grond dus met een losse bodemstructuur, wat gezien de graafac- tiviteiten niet verwonderlijk is. Net als de Veldspitsmuis is de Ondergrondse woelmuis een karakteristieke soort voor overwegend extensief beheerde, lintvor mige landschapselementen zoals grep- pelranden rondom akkers, slootkanten en dijken. Met name de oude dijken met hun zandlichaam dat al dan niet afgedekt is met een dunne of dikke klei laag, waarvan er gelukkig nog vele hon derden kilometers liggen, zijn van groot belang. De uitgangen van de holen vinden we bijna altijd in hellingen, onder een dichte en veelal overjarige begroeiing van gras en stevige kruiden. Ondergrondse woelmuizen zijn over wegend planteneters met een voorkeur voor groene plantendelen maar ook knollen, bollen en wortels worden niet versmaad. Typerend is het tot net onder aan de stengel weg-eten van tuingroen- ten zoals wortelen. De nijvere tuinier wacht dan bij het oogsten een onaange name verrassing! M.B. Gevlekte rupsklaver Medicago arabica Gevlekte rupsklaver is een makke lijke plant om te herkennen. De blaadjes zijn net als bij echte klavers drietallig en ze hebben ongeveer de grootte van de gewone Rode of Witte klaver. Het meest opvallend zijn de drie hoekige tot ronde, zwartpaarse vlekken op de hoofdnerf van de deelblaadjes: een klavertje drie met donkere vlekken. Het is eigenlijk een grove plant met klei ne gele bloempjes. De armbloemige, vaak één- of tweebloemige bloeiwijzen Gevlekte rupsklaver met Icarusblauwtje 89

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 89