Biodiversiteit Wie mist er nou de dodo kan het onver schillige commentaar zijn op het drei gende verdwijnen van individuele soor ten planten en dieren. De dodo, een grote vogel die met zijn rudimentaire vleugels niet tot vliegen in staat was, werd aan het einde van de 16e eeuw door Hollandse zeelieden op Mauritius ontdekt, massaal door hen gedood en tenslotte uitgeroeid. Na de dodo zijn er door menselijk toedoen nog vele andere soorten verdwenen, en nu, aan het begin van de 21e eeuw lijkt het er niet bepaald op dat aan die reeks een einde is gekomen. Integendeel, de snelheid waarmee soorten van de aardbodem verdwijnen dreigt in een stroomversnel ling te raken. Biodiversiteit een maatschappelijk belang Er is weinig reden om luchthartig te doen over het verdwijnen van levens vormen, of om het in de hedendaagse termen te formuleren, over de reductie van de biodiversiteit op aarde. Het is waar, het valt niet mee om voor afzon derlijke soorten, zeker waar het gaat om degene die minder in het oog springen, aan te geven waarom het eigenlijk een verlies is als ze uit onze leefomgeving verdwijnen. In zijn algemeenheid kan echter zondermeer gesteld worden dat de rijkdom aan levensvormen op aarde van zeer groot belang is. Tal van belang rijke chemicaliën en geneesmiddelen zijn voortgekomen uit de natuurlijke componenten van allerlei planten en dieren. Dat varieert van stoffen die werkzaam zijn tegen tumoren tot pijn stillers en antibiotica. Aangezien tot op heden nog maar een paar procent van de soorten op aarde zijn getest op hun farmaceutische betekenis, is het wel zeker dat er nog een enorme rijkdom aan potentieel belangrijke stoffen ver borgen is in de niet onderzochte soor ten. Voor de veredeling van voedselge wassen is ook in de toekomst het genetisch materiaal van de wilde ver wanten van die gewassen nodig. Ook kan een economische waarde toe gekend worden aan het collectief van soorten in hun natuurlijke leefomge ving, het ecosysteem. De diverse eco systemen op aarde vervullen tal van functies die uiterst waardevol zijn voor de mens, bijvoorbeeld voor de waterzui vering, klimaatsregulatie, kustbescher- ming en de instandhouding van de bodemvruchtbaarheid. De economi sche waarde van al die 'ecosysteem diensten' op aarde - die ten onrechte nog steeds meestal niet worden meege nomen in de kosten-baten analyses van grootschalige projecten - is enorm. In een inmiddels klassiek geworden artikel dat in f997 verscheen in het toonaan gevende tijdschrift Nature, werd die waarde geraamd op meer dan 30 tril joen 1012) dollar per jaar. Hoe cruci aal de verscheidenheid van soorten is voor de verschillende ecosysteem-dien- sten is nog een onderwerp van intensief wetenschappelijk onderzoek. Het is 8

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 8