Dubbelkelk steken niet buiten de bladeren uit. Opvallender dan de bloempjes zijn de lichtgroen gekleurde vruchten. De vrucht is gekruld als een klein rupsje en de stekels op de vrucht doen denken aan de pootjes en haren van het rupsje. Bloemen en vruchten zijn veelal beide aanwezig. Het is echt de moeite waard om eens door de knieën te gaan om te onderzoeken hoe uit een dergelijk klein geel bloempje zo'n eigenaardig gevormd vruchtje kan komen. De vorm van het vruchtje heeft de soort de bij naam 'doornenkroon' bezorgd. Gevlekte rupsklaver komt voor in het Middellandse Zeegebied en verder oost waarts tot in Iran, en noordwaarts tot de Britse eilanden. De noordoostgrens van het areaal loopt door Nederland. De plant komt algemeen voor in het hele Deltagebied maar is daarbuiten zeldzaam. Een verklaring voor dit opval lende verspreidingsbeeld is het relatief milde klimaat in het Deltagebied. De plant kiemt in het najaar en kan zich, dankzij de zachte winters, goed hand haven op zonnige dijkhellingen. Gevlekte rupsklaver is ook vaak en tal rijk te vinden als pionier op pas ver hoogde zeedijken. Gevlekte rupsklaver groeit in de min of meer gesloten grasmat van bermen en dijken, vooral op klei. In schrale ber men blijven de planten vaak klein en lij ken dan soms op de veel zeldzamere Kleine rupsklaver, ook al doordat dan de vlekken op de blaadjes soms ontbre ken. De sterke beharing van de Kleine rupsklaver vormt dan het belangrijkste verschilkenmerk tussen deze twee soor ten. Bij Gevlekte rupsklaver zijn de blaadjes glad en kaal. Over het algemeen lijkt maaien een positief effect te hebben op het voorko men van Gevlekte rupsklaver, terwijl de plant beweiding juist slecht verdraagt. J.v.d.B. Picris echioides In de natuur komt je nog al eens soor ten tegen op plaatsen waar je ze niet verwacht. Dubbelkelk is zo'n geval. De plant is in onze streek verre van zeld zaam en met weinig inspanning in het landschap aan te treffen. Overschrijden we echter de provinciegrens dan blijkt alras hoe verwend wij zijn. Een flinke dosis geluk is daar nodig om de soort nog te vinden. Dubbelkelk is een tweejarige plant uit de composietenfamilie. Vanuit zaad vormt hij in de nazomer een rozet waar mee de winter wordt getrotseerd. Na de Het kenmerkende blad van de Dubbelkelk 90

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 90