Graslathyrus slak kan goed tegen droogte en tempe ratuurwisselingen, het microklimaat dat vaak op dijken heerst. Daarom is deze slak vooral te vinden in het zuidwesten van ons land. Het huisje van Monacha cantiana is licht van kleur. Hierdoor wordt zonlicht weerkaatst, hetgeen opwarming vermindert. Naar de mond opening toe wordt het huisje donkerder roodbruin van kleur. Het huisje van jonge karthuizerslakjes is behaard. De Segrijnslak komt oorspronkelijk uit zuidelijker streken. Waarschijnlijk wer den deze slakken ingevoerd in klooster tuinen. Op vastendagen werd er vroeger in plaats van vlees vaak slak gegeten. Aan de leefomgeving stelt de Segrijnslak niet al te strenge eisen. Hij is vooral te vinden in het westen van Nederland, in de omgeving van de mens. Vaak komen Segrijnslakken in grote aantallen voor en ze kunnen dan een plaag vormen in moestuinen. Ze doen zich te goed aan sla, aardbeien of plantaardig afval. Slakken hebben een bijzonder geslachtsleven. De meeste soorten beschikken namelijk over zowel manne lijke als vrouwelijke geslachtsorganen. De paring vindt vaak plaats op warme, vochtige zomernachten na een kort baltsgedrag. Vertegenwoordigers van het geslacht Helix hebben een bijzonde re manier om elkaar te stimuleren tij dens de paring: ze drukken hun voet tegen elkaar en steken een kalkpijltje in het lichaam van de partner. Na de paring gaan ze weer ieder hun eigen weg. De eieren worden gelegd in groep jes van maximaal 40 stuks, die na een maand uitkomen. S.D. Lathyrus nissolia Om de Graslathyrus van een sexuele afwijking te betichten gaat mis schien wat ver, maar gewoon is anders. De geslachtsnaam Lathyrus, in het Grieks lathuros, is een samenstelling van la wat zeer betekent en thuros wat staat voor afvoerend, prikkelend, maar ook heftig en onstuimig. En dat allemaal omdat twee Zuid-Europese Lathyrus soorten als geslachtsdrift- opwekkend bekend stonden. Hoewel van oorsprong ook Zuid-Europees, gaat dit laatste in ieder geval voor de Graslathyrus zelf niet op. De bloemen van de Graslathyrus blijven namelijk gesloten en zijn zelfbevruchtend. Dergelijke bloemen schijnen voor te komen als de milieu-omstandigheden ongunstig zijn en er weinig of geen bestuivende insec ten voorkomen. De natuur springt zeer zuinig om met haar middelen! Het heeft geen zin om aantrekkelijke, open bloe men te maken als er geen geschikte bezoekers aanwezig zijn. De geslachts organen van de bloemen blijven groeien en als de kroonbladeren lang gesloten blijven, worden de mannelijke en vrou welijke delen tegen elkaar aan gedrukt, en kan zelfbevruchting plaatsvinden. De Graslathyrus staat op de Rode lijst van zeldzame planten. Aan de noord grens van zijn verspreidingsgebied heeft 94

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 94