Grashommel Bombus ruderarius Hoewel hommels, althans de vrou welijke exemplaren, kunnen ste ken worden deze dieren meestal met sympathie bekeken. Hun grappige ronde uiterlijk, mooie kleuren en rustig gedrag zullen hierbij wel een rol spelen. Om een steek te krijgen moet je de hommel haast wel vastpakken of er per ongeluk op gaan zitten. Waardering is er ook voor het vele bestuivingswerk dat ze bij de inheemse flora, maar bijvoor beeld ook bij verschillende landbouw- cultures verrichten. Hele hommelvolk jes worden zelfs te koop aangeboden om te worden ingezet bij de teelt van tomaten in kassen. Zeeland is een goede hommelprovincie. Terwijl veel hommelsoorten in Neder land met een forse achteruitgang te maken hebben, zijn er hier een aantal soorten die behoorlijk stand houden. Voorbeelden daarvan zijn Moshommel, Veenhommel en Grashommel. Wellicht komt dat door het relatief milde klimaat en de aanwezigheid van veel bloemdij- ken. De Grashommel is zo'n typische bloemdijksoort. Deze hommel heeft een variabel uiterlijk. Wanneer grijze banden ontbreken, lijkt hij bedrieglijk veel op de Steenhommel. Met grijze banden lijkt hij meer op de Weidehommel. Gekartelde sprieten, een oranje achterlijfspunt en bruine kaakborstels zijn goede veldkenmerken. De vrouwtjes vliegen van midden-april tot eind-augustus. Mannetjes zijn alleen in juli en augustus aan te treffen. Grashommels maken een bolvormig nest boven de grond, meestal in een graspol. Het nestmateriaal wordt hier voor door de hommels zelf verzameld. Klavers, Dovenetels en Smeerwortel zijn planten die graag bezocht worden. Hoewel de nesten doorgaans klein zijn, is de Grashommel op sommige plaatsen in Zeeland, met name in het noorden en midden, zelfs algemener dan de Steenhommel. Naar schatting bevindt wel 75% van de Nederlandse populatie Grashommel op Smeerwortel 98

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 98