Oranje zandoogje Pyronia titfionus I Cornellie Jol Mannetje Vrouwtje Wie 's zomers in Zeeland op vlinderjacht gaat zal het oranje zandoogje zeker niet over het hoofd zien. Het is één van de meest voorko mende vlindersoorten in onze provincie. Dit vrij kleine zandoogje, met zijn in de vlucht duidelijk waarneembare oranje uiterlijk, is gemakkelijk te onderscheiden van het bruin zandoogje. De voor- en achtervleugels van het oranje zand oogje zijn aan de binnenkant oranje gekleurd, omzoomd met een bruine rand. Het mannetje heeft bovendien nog een donker veld met geur- schubben op de voorvleugel, de zogenaamde geurstreep, die bij het vrouwtje ontbreekt. Bij het bruin zandoogje overheerst het bruin. Het vrouwtje van deze soort heeft wel een oranje vlek in de voorvleugel, echter zo klein dat het er in de vlucht minder oranje uitziet dan het oranje zandoogje. Als de vlinder met de vleugels dichtgeklapt zit, zie je dat de onder vleugels meer contrast vertonen dan die van het bruin zandoogje. Bovendien heeft de kern van de zwarte oogvlek op de voorvleugel altijd twee witte stipjes, terwijl de oogvlek van het bruin zandoogje er meestal één heeft. Voorkomen en leefgebied De verspreiding in Nederland bestaat uit twee gescheiden kerngebieden. In Noord-Nederland komt het oranje zandoogje veel voor in de grensstreek van Friesland en Drenthe, de zuidelijke populaties worden gevonden beneden de grote rivieren in Zeeland, Brabant en Noord-Limburg. Het voorkomen van het oranje zandoogje in Nederland heeft inter nationale aandacht. Op de Rode Lijst voor dagvlinders wordt het een soort genoemd van internationale betekenis, wat inhoudt dat een belangrijk deel van het Europese areaal in Nederland ligt. Hier staat het oranje zandoog je niet op de Rode Lijst omdat er ten opzichte van het verleden geen achteruitgang van betekenis is geconstateerd. Een zwaartepunt van voorkomen van deze soort in Nederland ligt in Zeeland. Dat schept verantwoordelijk heid. Belangrijk is dat de ontwikkelingen van de soort blijvend gevolgd worden door bijvoorbeeld monitoring. Van de losse waar nemingen kan per jaar het waarnemings gemiddelde berekend worden om de ontwikke lingen in de tijd te volgen. Het oranje zandoogje is in Zeeland een zeer algemene standvlinder die in bijna elk kilometerhok, behalve in een stedelijke omgeving, te vinden is. De vlinder komt vooral voor in ruigtes van lijnvormige landschapselementen zoals sloot kanten, bermen, dijken en houtwallen. Omdat in Zeeland veel van deze landschapselementen voorkomen gedijt de soort hier erg goed. Daardoor worden soms grote aantallen waar genomen, zoals op 19 juli 1995, toen in Schelphoek (bij Wolphaartsdijk) 504 exempla ren, en in Oud-Sabbinge 372 exemplaren werden gezien. Op 8 augustus 1996 werden 250 exemplaren waargenomen op de voor malige zeedijk van Noord-Beveland aan de noordkant van de Schotsman. Ook worden in Tauncu. Zcetandica.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 114