de duingebieden van Schouwen en Walcheren veel oranje zandoogjes gezien, maar daar lig gen de aantallen niet hoger dan in de andere natuurgebieden. Het oranje zandoogje mijdt grote open vlaktes in het cultuurlandschap zoals akkers en weilanden. Opvallend is dat ook in natuurgebieden grote vlaktes worden gemeden, ook al zijn ze bloemrijk. Er zijn tij dens de onderzoeksperiode twee voorbeelden van aangetroffen. Ten eerste is dat een grote vlakte bloemrijk grasland op de Schotsman op Noord-Beveland. Het is een voormalige zand plaat van kleihoudend plaatzand die verloopt van droog naar nat. In dat terrein komen wel grote aantallen icarusblauwtjes en bruin zand oogjes voor. Het terrein wordt ten behoeve van de bloemenrijkdom, waaronder diverse orchideeënsoorten, in augustus grotendeels gemaaid waarna het maaisel wordt afgevoerd. Het andere vlinderrijke natuurterrein waar geen oranje zandoogjes werden aangetroffen is het Groot Eiland, onderdeel van de Middelplaten in het Veerse Meer. Dit terrein is vochtiger dan het genoemde terrein op de Schotsman en ook hier wordt de vegetatie in augustus gemaaid en wordt het maaisei afge voerd ten gunste van de bijzondere vegetatie. De smalle randen van het Groot Eiland worden niet gemaaid. Het zijn randen van plaatselijk hooguit tien meter breed waar riet, ruig gras en wat struweel aanwezig is. In deze randen werden wel kleine aantallen oranje zandoogjes gezien. Het ontbreken van structuurelementen als sloten en struwelen lijkt de belangrijkste oorzaak van afwezigheid van het oranje zand oogje in deze mooie natuurgebieden. Het oranje zandoogje wordt in Zeeland vaak zoekend naar voedsel waargenomen langs 111 T)(itirviiu{{ct~*s in Zcefantf

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 115