Oranje zandoogje 0 4 8 Kilometers 1000 800 600 400 200 0 in september vliegt het bruin zandoogje iets langer door dan het oranje zandoogje. Niet dat de vlinders van het bruin zandoogje langer leven, maar ze komen meer gespreid uit de pop. Toch zijn er ook nog wel eens waar nemingen van het oranje zandoogje eind september. Het laatste exemplaar in 2000 werd bijvoorbeeld op 28 september waar genomen in Gapinge. De vlinders leven ongeveer 25 dagen. Het vrouwtje legt tussen de 10 en de 30 eitjes per dag. De eitjes worden afgezet op vele soorten grassen zoals struisgras en zwenkgrassen, vaak op licht beschaduwde plaatsen in nabijheid van struik gewas. Soms laten de vrouwtjes, net als bij bruine zandoogjes, de eitjes gewoon vallen. Na ongeveer 18 dagen komen de eitjes uit. De rupsen eten tot ongeveer half oktober en over winteren dan als halfvolgroeide rupsen op de grond aan de basis van de voedselplant. Het volgende voorjaar beginnen de rupsen weer te eten. in juni verpoppen de rupsen aan verdorde grashalmen, bladeren of aan ver dorde takjes die op de bodem liggen. Na twee en een half tot drie weken verschijnen de nieuwe vlinders. Aanbevelingen Het oranje zandoogje is gebaat bij een structuurrijk landschap, met voldoende hout wallen en andere lijnvormige structuren. Vliegterreinen kunnen het best extensief begraasd of in september gemaaid worden. Hierdoor blijven structuurrijkdom en bloemen- rijkdom behouden. Als gemaaid wordt kan dit het best gefaseerd uitgevoerd worden. Stroken met overstaande ruigte moeten aanwezig zijn omdat het rupsstadium vrijwel het gehele jaar daarin aanwezig is. 113

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 117