Heivlinder Hipparcfiia semefe Een fteivlinder op het zand is weinig opvallend zou een betere benaming voor de soort zijn. De heivlinder is een Rode Lijst-soort en staat te boek als gevoelig. Ten opzichte van de eerste helft van de 20e eeuw is de heivlinder in Nederland met 52% achteruit gegaan. Deze achteruitgang heeft voornamelijk betrekking op de heidegebieden. Voorkomen en leefgebied In Nederland is de heivlinder een algemene plaatsgebonden standvlinder waarvan de ver spreiding beperkt is tot de droge zand gronden. In het binnenland komt hij op heide velden voor en verder voornamelijk langs de kust in het duinengebied. Hier is de soort de laatste 10 jaar min of meer stabiel, terwijl in het binnenland deze vlinder vooral in het begin van de jaren negentig sterk achteruit is gegaan. Heivlinders zijn in Zeeland vrij zeld zaam. De vliegplaatsen zijn sterk geconcen treerd in de duingebieden langs de kust. Van Renesse tot aan de Zwingeul bij Cadzand-Bad wordt de heivlinder vooral in de buitenste duinenrijen waargenomen. Het reliëf van duin pannen, hellingen en valleien vormt hierbij een gunstig microklimaat. De heivlinder is in 69 kilometerhokken waargenomen. Goede vlieg plaatsen zijn de duinen van Groot-Valkenisse bij Zoutelande (maximum 95 exemplaren), Westkapelle (maximum 47 exemplaren) en de Verklikkerduinen (maximum 34 exemplaren). Meer landinwaarts worden waarnemingen schaars. We moeten dan zoeken langs de monding van de Ooster- en Westerschelde. Zo zijn tijdens de inventarisatieperiode hei vlinders aangetroffen in het Sloegebied. Ook van Noord-Beveland, met name in de overge bleven duintjes aan de noordwestkant tot aan de inlaag Keihoogte, zijn waarnemingen bekend. Inmiddels is ook het kunstmatig aan gelegde eiland Neeltje Jans door heivlinders TauniL. ZeefandiciL, Wanneer je op een zonnige dag in augustus door het duin loopt, is de kans groot dat een heivlinder je pad kruist. De heivlinder behoort tot de familie van de zandoogjes en is vrij groot. Vaak zitten heivlinders rustend met de vleugels dicht op de kale grond. De onderkant van de vleugel kan variëren van gemarmerd tot bont met lichte en donkere banden. Wanneer je het geluk hebt de vlinders met opengeslagen vleugels te kunnen aan schouwen, dan zijn de mannetjes grauwbruin en de vrouwtjes bont met oranjegele vlekken. Heivlinders zijn net als alle ander vlinders goed in staat hun lichaamstemperatuur te regule ren. Bij koel weer richt de vlinder zijn gesloten vleugels dwars op de zon, zodat een maximaal oppervlak door de zon kan worden opge warmd. Bij warm weer richt de vlinder zijn kop naar de zon om het lichaamsoppervlak te minimaliseren. Mannetjes van de heivlinder vertonen een opvallend territoriaal gedrag, waarbij ze indringers fel verjagen. De vlinder doet in Zeeland zijn naam geen eer aan, want heide is schaars in onze provincie. Duinvlinder

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 120