8.3 Verdwenen soorten uit de provincie Zeeland Kommavlinder Hesjyeria comma Kaasjeskruiddikkopje Carcfiarodus afceae Aardbeivlinder Pgrgus mafvae De kommavlinder dankt zijn naam aan de komma-achtige vlek die bij het mannetje te zien is. De soort komt in Nederland nog spora disch voor maar is niet meer in Zeeland aan te treffen. De waarnemingen in het verleden wer den gedaan in de Kop van Schouwen rond Haamstede, Nieuw-Haamstede en Renesse (Zoute Haard). Verder in de buurt van Schuddebeurs, Oostkapelle, Vrouwenpolder, Cadzand en het gebied ten westen van Hulst in Zeeuws-VlaanderenDe laatste waarneming van deze soort dateert waarschijnlijk uit 1982, in de buurt van Haamstede. Sindsdien is de kommavlinder niet meer gezien. Landelijk gezien staat de soort als kwetsbaar op de Rode Lijst. Het leefgebied bestaat uit schrale graslanden, voedselarme zandgronden, open heidevelden en duinen. De soort komt nog wel op sommige plaatsen voor in Drenthe, Friesland, op de Waddeneilanden, de Veluwe en in de duinen van Noord-Holland boven het Noordzeekanaal. De kommavlinder is honk vast. De vlinder vliegt in één generatie van half juli tot begin september. Kaasjeskruiddifckoyje Sinds 1902 is het kaasjeskruiddikkopje uit ons land verdwenen. De oudste waarneming in Zeeland van deze soort is van 11 juli 1868 bij Wemeldinge. Ook in 1877 en 1897 werd het kaasjeskruiddkopje daar nog gezien. Daarna werd deze soort alleen nog maar gemeld van uit Stavenisse (1900 t/m 1902). Ook in de buurt van Zierikzee moet deze vlinder een keer zijn gezien, maar het is onbekend in welk jaar dat is geweest. Het kaasjeskruiddikkopje vliegt van half april tot eind augustus in twee of drie generaties. In Zeeland zijn alleen maar waar nemingen bekend van juli en augustus. De voorkeur gaat uit naar droge, zonnige, enigs zins ruige graslanden en bermen. De voedsel plant voor de rupsen is waarschijnlijk kaasjes kruid. Hieraan heeft de soort zijn naam te danken. Kommavfinder In 1977 is de aardbeivlinder voor het laatst gezien in Zeeland, op de Kop van Schouwen. Daar kwam de soort vroeger ook voor, in de buurt van Nieuw-Haamstede, Renesse en Haamstede. Ook rond Schuddebeurs is ooit eens een aardbeivlinder waargenomen. Verder 123 'Dag-vlinders in Zeeland

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 127