Zilveren maan Duinparel moervlinder Boforia sefene Argijnnis niobe De zilveren maan behoort tot de familie van de parelmoervlinders, en komt voornamelijk voor in vochtige, natte graslanden en bloemrij ke rietlanden. De soort is in ons land bedreigd en in Zeeland inmiddels helaas verdwenen. Bijna alie waarnemingen zijn afkomstig uit Burgh, Haamstede en Renesse. De meest recente is een waarneming uit 1987, toen twee exemplaren van de zilveren maan werden gezien in Domburg. Vanaf die tijpl is de soort niet meer in Zeeland gezien. De vliegtijd valt in de periode van begin mei tot eind juni (1e generatie) en van juli tot half september (2e generatie). De waardplant voor deze soort is het moerasviooltje, maar in de duinen wordt door het vrouwtje op het duinviooltje of het hondsviooltje de eitjes afgezet. De naam duinparelmoervlinder duidt erop dat het echt een soort is die zijn leefgebied in de duinen heeft. De meeste Zeeuwse waarnemin gen komen dan ook uit die gebieden: Renesse, Haamstede, Westenschouwen en Domburg. Er zit één waarneming bij uit Groede, maar aan gezien daar ook duintjes voorkomen lijkt dat een aannemelijke vindplaats. Helaas zijn diverse waarnemingen in het databestand niet gedateerd, zodat we niet weten in welk jaar die waarnemingen zijn gedaan. In 1892 werd de duinparelmoervlinder in Domburg waarge nomen. De laatste waarneming is uit 1958 vanuit Renesse. Helaas is ook deze soort toen van het toneel verdwenen en zijn er geen waarnemingen in Zeeland meer gedaan. Elders in het land komt de soort nog wel voor, met name in de duinstrook van Noord-Holland en de Waddeneilanden. Hopelijk blijft deze soort behouden. DuinparefmoervCindcr 127 'Dairvlinders in Zeeland

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 131