Heden - verleden - toekomst Een uitdaging, dat was het!! Tien jaar Zeeuws dagvlinderonderzoek vastleggen in een atlas, samengesteld door vrijwilligers. Voorwaar een niet geringe taak waar we in 2001 aan begon nen. Het leek het bestuur van de Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland zinvol om in het kader van het 10-jarig bestaan van onze werkgroep in 2003 deze uitgave tot stand te brengen. Soms was het een race tegen de klok, maar onze wens is in vervulling gegaan. Voor u ligt de atlas 'Dagvlinders in Zeeland'. Eerst een korte terugblik. Op 16 juni 1993 is de Vlinderwerkgroep opgericht door een paar enthousiaste vlinder liefhebbers. Het delen van kennis en zicht krijgen op het voorkomen van dagvlinders in Zeeland was hierbij de belangrijkste drijfveer. Als doelstelling werd geformuleerd: verzame len van informatie op lokaal en regionaal niveau over soorten, aantallen en verspreiding van dagvlinders in diverse biotopen. Behoud en herstel van de in onze provincie voor komende dagvlindersoorten stond ons daarbij voor ogen. In de loop der jaren is er tevens interesse ontstaan voor de veel grotere groep van de nachtvlinders en in 1997 sloten diverse libellenliefhebbers zich bij onze werkgroep aan. We zagen ons genoodzaakt om de naam van de werkgroep aan te passen. Sinds die tijd noemen we ons dan ook: Vlinder- en Libellen- werkgroep Zeeland. In de afgelopen tien jaar is een enorm bestand van dagvlindergegevens opgebouwd. Vanaf 1996 is begonnen met de uitgave van een jaarlijks overzicht van wat er in het voorbijge gane jaar is waargenomen. Het samenstellen van een totaaloverzicht van tien achtereenvol gende jaren is een klus die niet in een paar weken of maanden verricht kan worden. Vandaar dat al in november 2001 de eerste vergadering over het maken van een provinciale dagvlinderatlas is gehouden. Van tevoren is moeilijk in te schatten hoeveel werk het maken van een atlas met zich mee brengt. Kun je van vrijwilligers zo'n grote inzet verwachten? Al het werk moet verricht worden in de 'vrije uurtjes', een schaars artikel in deze drukke, gejaagde samenleving. Toch hebben heel wat leden het ais een uitdaging gezien om er samen de schouders onder te zetten. Vele besprekingen en vergaderingen zijn er gehou den om alles voor elkaar te krijgen. Werkzaamheden en taken zijn verdeeld, subsi dies zijn aangevraagd enz. In het begin, bij de start van dit project, is de Landelijke Vlinder stichting (Wageningen) betrokken geweest bij de opzet van deze atlas. Korte tijd daarna zijn er besprekingen geweest met Stichting Het Zeeuwse Landschap, om te kijken welke mogelijkheden er waren om de uitgave van een provinciale atlas zo goed mogelijk te laten verlopen. Vanaf het eerste moment zijn er goede contacten geweest tussen onze werk groep en deze Stichting. Uiteindelijk heeft dat geresulteerd in een gezamenlijke uitgave. In 1998 verscheen een brochure met de titel: 'De toestand van de Zeeuwse natuur', uitge geven door de provincie Zeeland. Daarin staat geschreven: "Ook over vlinders zijn te weinig gegevens bekend om harde uitspraken te doen. Met name waarnemingen van soorten die hoge milieueisen stellen, vormen evenwel een sterke aanwijzing dat de zeer negatieve landelijke tendens ook voor onze provincie opgaat". Met de uitgave van de atlas Dagvlinders in Zeeland komt er een eind aan deze situatie. Duizenden uren veldwerk liggen ten grondslag aan deze uitgave. Vele honder den kilometers zijn afgelegd om gebieden in 9 'Dagvlinders in Zeefand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 13