Rode Lijstsoorten Vergeleken met de meeste provincies heeft Zeeland relatief weinig zeldzame soorten. Zeldzame dagvlindersoorten van veen- en hei degebieden die bijvoorbeeld in Friesland, Drenthe en Zuid-Limburg voorkomen, komen niet in Zeeland voor omdat de geschikte bio toop ontbreekt. In de onderzoeksperiode had Zeeland vier Rode Lijstsoorten die inheems waren. In de Zeeuwse duinen komen nog maar twee soorten voor die specifiek aan duingebie den gebonden zijn. De heivlinder heeft de lan delijke status gevoelig en de kleine parelmoer vlinder de status kwetsbaar. Beide hebben een voorkeur voor dynamisch duinlandschap. Het bruin blauwtje heeft de status kwetsbaar en komt ook veel in het dynamische duinland schap voor. In Zeeland komt het bruin blauwtje ook relatief veel voor op droge schrale dijk hellingen en in schrale bermen. De laatste Rode Lijstsoort is de koninginnenpage die de status gevoelig heeft. De koninginnenpage staat bekend als een soort die flink kan zwerven. Ondanks dat de soort in alle jaren is gezien, is onduidelijk in welke mate het om inheemse vlinders gaat. Veel waarnemingen betreffen immers een enkel exemplaar. Hoewel regelmatig rupsen zijn gevonden, zijn vaste voortplantingsplekken niet bekend. Typisch Zeeuwse soorten Zeeland heeft enkele typisch Zeeuwse soorten. De zuidelijke ligging, het milde klimaat, bodemsoort en het type landschap zijn van invloed op het voorkomen. Het enorme netwerk aan dijken en sloten in het Zeeuwse kleigebied herbergt grassen die zich goed ont wikkelen tot ruigtevegetaties. Typisch Zeeuwse soorten zoals oranje zandoogje en zwartspriet- dikkopje profiteren van die combinatie en komen in de zomermaanden op veel plekken in opvallend hoge aantallen voor. Beide soor ten profiteren van het warme microklimaat op de zuidelijke dijkhellingen en slootkanten. Het bruin blauwtje is ook een typisch Zeeuwse soort en profiteert eveneens van het genoem de warme microklimaat. De soort heeft echter geen voorkeur voor ruigtevegetaties maar voor schrale vegetaties zoals al genoemd is bij de Rode Lijstsoorten. Kenmerkend voor Zeeland zijn de heggenlandschappen die vooral op Walcheren nog veel voorkomen. Op de verspreidingskaartjes is te zien dat bont zandoogje en groot dikkopje de typische bewoners zijn van dit landschapstype op Walcheren. Overigens worden die heggen als verbindingselementen ook door andere vlin dersoorten benut om beschutting te zoeken tegen de vaak harde zeewind. Trekkende vlin ders die via de kustlijn Nederland binnenko men doen Zeeland als eerste aan. Veel vlinders blijven echter in onze provincie hangen waardoor het aandeel waargenomen trek- vlinders in Zeeland vaak veel hoger is dan in andere provincies. Vlinderrijke gebieden Zeeland kent een aantal gebieden waar veel vlinders en relatief veel soorten zijn te vinden. Ten eerste zijn dat de duingebieden die van oorsprong altijd vlinderrijk zijn geweest. Typische duinsoorten zoals de kleine parel moervlinder en de heivlinder zijn vooral te vinden in de duinen tussen Vlissingen en Zoutelande. Op Schouwen-Duiveland blijken de Zeepeduinen een vlinderrijk natuurgebied te zijn met 26 waargenomen soorten. Eikenpages, citroenvlinders, hooibeestjes en veel kleine vuurvlinders zijn er te vinden. Ook het geel- sprietdikkopje is er regelmatig gezien. Op Schouwen-Duiveland is Schuddebeurs bekend vanwege z'n opvallend hoge aantallen oranje tipjes, landkaartjes en koevinkjes. Op Noord- Beveland is het natuurgebied de Schotsman een favoriete plek voor vlinderliefhebbers. Hoge aantallen icarusblauwtjes worden er gezien en ook diverse zandoogjes zijn op de bloemrijke graslanden van de Schotsman te vinden. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen zijn de omgeving van Hulst en de waterwingebieden bij Clinge en Sint-Jansteen zeer vlinderrijk. Het landkaartje, het oranjetipje, de citroenvlinder en de eikenpage zijn daar gewone soorten. 24 TauncL, Zcefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 28