Verwachtingen voor de toekomst Door de Deltawerken is veel nieuwe natuur ontstaan op de drooggevallen zandplaten. Vooral langs het Veerse Meer en de Crevelingen zijn vele honderden hectares nieuwe natuur ontstaan. Op diverse platen zoals Goudplaat, Schotsman en Middelplaten in het Veerse Meer heeft zich een vegetatie ontwikkeld die vergelijkbaar is met die van natte duinvalleien. De aantallen vlinders die daar voorkomen zijn bijzonder hoog. Voor een in Zeeland uitgestorven soort als de komma vlinder, waarvan de rups op grassen leeft, zou het leefgebied geschikt kunnen zijn, maar de vlinder komt niet meer in de directe omgeving van Zeeland voor en zal dus moeite hebben de provincie te bereiken. Voor andere soorten zoals de parelmoervlinder en de aardbeivlin der moeten eerst de geschikte waardplanten voor de rupsen zich vestigen. En dat kan een langdurige kwestie worden omdat de zaden, evenals de vlinders veelal van ver moeten komen. Kansen zijn er wel voor de sleedoorn page, ook al is hij lang niet meer gezien in Zeeland. Elders in Nederland wint deze kleine page terrein en daarom is het aanplanten van sleedoorns in heggen geen zinloze maatregel. Hoewel het bruin blauwtje momenteel niet bedreigd lijkt in Zeeland is het wel nodig om voldoende schrale dijkhellingen op het zuiden te behouden. Tijdens de onderzoeksperiode is gebleken dat daar de meeste exemplaren vlie gen. Extensief begrazingsbeheer of gefaseerd maaibeheer zijn beheersmaatregelen die gun stig zijn voor deze typisch Zeeuwse soort en tevens Rode Lijstsoort. De trend die de aan bossen en struwelen gebonden vlinders lieten zien de afgelopen tien jaar, zal zich de komen de jaren naar verwachting voortzetten. Door het aanplanten van heggen en bossen zullen bossoorten als het landkaartje en het bont zandoogje toenemen. De toekomst van gras landvlinders is moeilijk te voorspellen. Deze soorten zijn sterk afhankelijk van beheer. Wanneer beheerders tijdens het maaibeheer meer rekening willen houden met vlinders zul len waarnemingsgemiddelden van grasland vlinders kunnen stijgen, in de Zeeuwse duin gebieden valt nog winst te boeken door waterwinning te minimaliseren, meer zandver stuivingen toe te staan en de ontwikkeling van schrale en bloemrijke duingraslanden te stimu leren. Maatregelen die momenteel overigens al volop aandacht krijgen. Sinds de aanleg van de deltadammen is de verbinding tussen de Zeeuwse duingebieden beter dan ooit. Wat dat betreft is de verwachting voor de toekomst voor dagvlinders in Zeeland positief. Vbinderrijke gebieden in Zeeband 1 Rietdijk - Zonnemaire 24 Duinen Vlissingen tot 2 Zeepeduinen - Burgh, Westkapelle Haamstede, Renesse 25 Sloegebied - Vlissingen Oost 3 Schuddebeurs 26 Oesterdam 4 Grevelingendam - Bruinisse 27 Rammekensbos - Ritthem 5 De eendenkooi - Sint Philipsland 28 Weeldijk - 's-Gravenpolder 6 Rammegors 29 Oesterdam 7 De Manteling - Domburg 30 Bloemdijken Zak van Zuid 8 Oranjezon - Oostkapelle Beveland: Valdijk 9 Veerse Gatdam 31 Lindendijk - Ovezande 10 Schotsman 32 Den Inkel - Kruiningen 1 1 Bokkegat 33 Kreekraksluizen - Rilland 12 Bosje de Valle - Colijnsplaat 34 Groese duinen 13 Veerse bos- Veere 35 't Zwin 14 Goudplaat 36 Retranchement 15 Piertjesdijk - Oud-Sabbinge 37 De Braakman 16 De Pluimpot - Sint Maartensdijk 38 De Gasdam - Land van 17 De Hollandsche Hoeve - Goes Saeftinghe 18 Ter Hooge - Middelburg 39 Liniedijk - Hulst 19 Nieuwe Kraaijertsedijk - 40 Axelse Vlakte Lewedorp 41 Zoete Vaart Hulst 20 Ankeveersedijk - Eindewege 42 Wilde Landen Heikant 21 Poel bos - Goes 43 Waterwingebied Sint Jansteen 22 Kapelse bos - Kapelle 44 Waterwingebied Clinge 23 Breedsendijk - Yerseke rDagrvlinder*s in Zeeband

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 29