een herinrichting heeft plaatsgevonden zijn enerzijds minder sterk aangetast in hun oorspronkelijke karakter, omdat de technische mogelijkheden geringer waren. Anderzijds was er juist bij die vroege ruilverkavelingen nauwelijks oog voor het belang van natuur en landschap. De twee gebieden die het eerst verkaveld zijn, de Prunje en het platteland van Walcheren, zijn inmiddels voor de tweede keer op de schop gegaan. In Schouwen betekent de uitvoering van het ambitieuze Plan Tureluur langs de zuidkust, dat veel van de oorspronke lijke natuurwaarden een kans krijgen. De grootschalige natuurontwikkeling biedt voor tal van planten en dieren nieuwe kansen, maar de oorspronkelijke samenhang met de wording van het landschap en de daaraan verbonden cultuurhistorische aspecten is definitief verloren gegaan. Bij de landinrichting van Walcheren is gekozen voor een meer behou dende aanpak, waarbij graslandgebieden die tijdens de naoorlogse herinrichting op de schop gegaan zijn, zo goed en zo kwaad als het gaat hersteld worden. De natuurpotenties zijn hier duidelijk kleiner dan bij de Schouwse aanpak, maar anderzijds blijft er iets meer van de historische component van het landschap zichtbaar. Door hun open (soms volkomen boomloze) karakter zijn Oudlandgebieden voor de meeste vlindersoorten van beperkte betekenis. Echte graslandsoorten zoals het hooibeestje, het icarusbiauwtje, het zwart- sprietdikkopje en het oranje en bruin zandoogje kunnen er echter buitengewoon talrijk zijn. Zeker geidt dat in de oorspronkelijk wijdverbreide bloemrijke hooilanden met planten zoals harlekijn, grote ratelaar, knoop- kruid en allerlei vlinderbloemigen, die met elkaar een enorme nectarbron vormen. De voedselplanten voor de grasetende rupsen zijn bovendien in vrijwel onbeperkte hoeveelheden voorhanden. Bfoemdijk op Zuid-Beveland 38

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 42