LandgoedLandfust, Heinkenszand Heggengebied bij Nisse Landgoederen en buitenplaatsen 39 'Dagvlinders in Zeeland Heggen Sommige Oudlandgebieden hebben al van ouds een meer gesloten karakter. In optima forma geldt dat voor Walcheren, waar de honderden kilometers struweel zorgden voor een besloten landschap met een onvoorstel bare oppervlakte zoomlandschappen. Hoewel nauwelijks gedocumenteerd, is dit landschap ongetwijfeld rijk aan insecten en ook aan dag vlinders geweest. Iets van het karakter van het oude heggenlandschap is nog te vinden langs de zuidelijke rand van de Poel, waar onder meer het heggenlandschap bij Nisse aan een ingrijpende ruilverkaveling ontkomen is. Is het in dit soort heggenlandschappen dat de oude Zuid-Bevelandse populatie van de sleedoorn page zijn zwaartepunt had? Nu leven in heg- genrijke gebieden relatief veel soorten zoals het bont zandoogje, het groot dikkopje en het landkaartje. In het heggengebied bij Nisse komt de kleine vuurvlinder talrijk voor. Akkers waren in het Oudland beperkt tot de hoogge legen kreekruggen. Op zeer uitgebreide kreek ruggen ontstonden dorpen. Soms was daar, zoals tussen Kapelle-Biezelinge en Wemel- dinge, fruitteelt de belangrijkste vorm van landbouw. De oorspronkelijke graslandgebie den zijn bij de verkavelings- en herinrichtings werken veelal omgezet in akkers. Aan het van oorsprong open karakter is intensieve akker bouw toegevoegd, met nauwelijks ruimte voor natuurlijke elementen. Het hoeft geen betoog dat deze ingrepen ook de vlinderstand geen goed hebben gedaan. Bepaalde delen van Zeeland zijn rijk aan land goederen en buitenplaatsen. Het geldt in de eerste plaats voor de binnenduinrand, waar zowel op Schouwen als op het noordelijk deel van Walcheren fraaie landgoedbossen zijn gelegen. Daarnaast liggen er ook in de polders enkele concentraties van landgoederen, zoals op de kreekrug die van Middelburg, via Koudekerke naar Vlissingen loopt, waar onder meer Ter Hooge, Der Boede en Toorenvliedt te vinden zijn. De omgeving van Schuddebeurs kende eveneens een rijk buitenleven en zo zijn er verspreid in de polders nog wel enkele loca ties te noemen. Landgoederen werden vaak zeer gevarieerd aangelegd met afwisselend boskavels, open ruimten, gazons en waterpar tijen. Door deze afwisseling zijn landgoederen aantrekkelijk voor dagvlinders. Soorten zoals het bont zandoogje, de gehakkelde aurelia en het landkaartje voelen zich hier prima thuis, maar ook bijvoorbeeld oranjetipje en eiken page zijn geregelde verschijningen op verschil lende Zeeuwse buitenplaatsen.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 43