Bfoeiende rolklaver op de Schotsman Door de uitvoering van het Deltaplan, waarbij deltawateren zoals Crevelingen, Veerse Meer en Krammer-Volkerak werden afgesnoerd van het getij, zijn er in die wateren landschappelijk grote veranderingen opgetreden. Schorren zijn -al of niet spontaan- vaak omgevormd tot parklandschap met afwisselend bos en open ruimten. Langs het Veerse Meer kan hier plaatselijk talrijk de eikenpage worden waar genomen. De drooggevallen zandplaten zijn vaak rijk aan bloeiende kruiden, maar het zijn ook landschappen zonder enig reliëf of luwte. Het gevolg is dat vooralsnog slechts een beperkt aantal dagvlinders in deze nieuwe bio topen kan gedijen. Plaatselijk zijn er goede vliegplaatsen van het bruin blauwtje ontstaan en het icarusblauwtje profiteert soms van de massale aanwezigheid van rolklavers. Het hooibeestje wordt waarschijnlijk gelokt door een combinatie van kruidenrijkdom en een zandig substraat. Dat geldt ook voor meer algemene graslandvlinders zoals het bruin zandoogje en het zwartsprietdikkopje. De vorming en ontwikkeling van het landschap is een proces dat altijd doorgaat. Nieuw is de aanleg van kunstmatige landschappen, zoals de duinen van Neeltje Jans en in de Cletemspolder in West-Zeeuws-Vlaanderen. Ook worden grootschalig moerassen ontwik keld langs de zuidkust van Schouwen (Plan Tureluur) en in de Sofiapolder bij Oostburg. Het is nog te vroeg om de effecten van deze grootschalige natuurontwikkelingsprojecten op de dagvlinderstand te kunnen beoordelen, maar het lijkt niet onwaarschijnlijk dat gerichte maatregelen ook voor deze diergroep resul taten kunnen opleveren. De nagestreefde ontwikkeling van voedselarme hooilanden die op veel plaatsen is ingezet kan wellicht de terugkeer van verdwenen parelmoervlinders in de hand werken. Vooralsnog is dit echter toekomstmuziek waar we met recht verwach tingen van mogen koesteren. Drooggevallen zandplaten Natuurontwikkelingsprojecten 43 'Daq'vfinders in Zeehand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 47