Dagvlindersoorten F* v. In dit hoofdstuk worden de dagvlindersoorten in Zeeland besproken. Allereerst komen de standvlinders en trekvlinders aan de orde. Deze soorten worden uitgebreid behandeld. Voor elke soort zijn minimaal twee bladzijden gereserveerd, voor zeven soorten zelfs vier bladzijden, omdat dit 'opvallende' soorten zijn. Dit betreft de koninginnenpage, het oran jetipje, het bruin blauwtje, de distelvlinder, het landkaartje, de kleine parelmoervlinder en het oranje zandoogje. Na de stand- en trekvlin- ders worden de zwervers en dwaalgasten besproken. Tenslotte komen de verdwenen soorten aan de beurt. Standvlinders zijn vlinders die gedurende het hele jaar in een bepaald stadium in Zeeland aanwezig zijn en zich gedurende een aaneen gesloten periode van minimaal tien jaar weten te handhaven. We spreken ook wel over inheemse vlinders. Trekvlinders zijn gedurende een deel van het jaar (de winterperiode) niet in Zeeland aanwezig, maar kunnen in de ande re seizoenen jaarlijks worden waargenomen en zich voortplanten. Trekvlinders bereiken ons land door migratie. In het begin van de 20e eeuw bestond de Zeeuwse dagvlinderfauna uit 45 soorten dagvlinders en negen soorten trek vlinders. Van de standvlinders zijn er helaas al 19 soorten uitgestorven in Zeeland, waarvan er zes één of meerdere keren als zwerver zijn waargenomen. Zwervers en dwaalgasten ma ken geen deel uit van de Zeeuwse dagvlinder fauna. Een zwerver is een vlindersoort die in de laatste 150 jaar meer dan tien keer in Zeeland is waargenomen. Zwervers bereiken onze provincie altijd op eigen kracht vanuit populaties die niet ver van de Zeeuwse grens afliggen. Een voorbeeld is de keizersmantel, die zo af en toe in onze provincie wordt waar genomen. Een dwaalgast is een vlindersoort die in de laatste 150 jaar niet meer dan tien keer in Zeeland is waargenomen. In onze pro vincie zijn zes soorten dwaalgasten gezien. Een voorbeeld hiervan is het klaverblauwtje. Verdwenen soorten zijn soorten die zich al langer dan tien jaar in een bepaald gebied niet hebben kunnen voortplanten. Er is dus geen populatie van die soort aanwezig. HauncL. ZedandiccL^

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 48