Zwartsprietdikkopje Tftjmeficus fineofa Was dat nu een vlinder of toch iets anders? Bij verreweg de meeste soorten dagvlinders zal die vraag niet snel worden gesteld, maar bij het zwartsprietdikkopje is dat heel goed denk baar. Met een vleugellengte van slechts 13 millimeter is het zwartsprietdikkopje de klein ste dagvlindersoort die in Zeeland rondvliegt. Daar komt bij dat de oranjegekleurde boven- vleugels nooit helemaal opengaan, maar onder een hoek van zo'n 45 graden ten opzichte van de ondervleugels blijven staan. Die factoren kunnen ervoor zorgen dat een zwartsprietdikkopje niet direct voor een dag vlinder wordt aangezien. Het leefgebied van het zwartsprietdikkopje bestaat uit wat ruigere natuurlijke en half- natuurlijke graslanden en pioniervegetaties. Dit vlindertje is daarom te vinden in de duinen, wegbermen, slootkanten en op zee- en binnendijken. Het zwartsprietdikkopje is, vanwege het in ruime mate aanwezig zijn van geschikt leefgebied, één van de best versprei de en meest voorkomende dagvlindersoorten van Zeeland. De kans om deze soort te zien is daarom vele malen groter dan die van het nauw verwante en sterk gelijkende, maar veel zeldzamere geelsprietdikkopje. Bij gebrek aan voldoende ruige, grazige vegetaties, is het zwartsprietdikkopje vrijwel afwezig in stede lijke gebieden. Een zwartsprietdikkopje is meestal in gezelschap van soortgenoten. Als echte nectarliefhebbers zijn ze vaak te vinden op bloemen van veel verschillende kruiden, zoals distel-, klaver- en wikkesoorten. Het nectaraanbod is, naast de aanwezigheid van geschikte waardplanten, een belangrijke voor waarde voor het voorkomen van deze soort. Op plaatsen met veel nectarplanten, zoals ruige kruidenrijke dijken, kunnen honderden zwartsprietdikkopjes tegelijk worden gezien. Wat betreft waargenomen aantallen beleefde het zwartsprietdikkopje in 1996 een hoogte punt. Niet alleen werden er op veel verschil lende locaties zwartsprietdikkopjes gezien, maar ook het aantal exemplaren per locatie was hoog, wat resulteerde in een waar nemingsgemiddelde van 47,3! Ondanks het feit dat het zwartsprietdikkopje in Zeeland nog steeds een zeer algemene verschijning is, gaat het aantal exemplaren sinds 1998 duidelijk achteruit, conform de landelijke trend. Hoewel bij veel dagvlindersoorten zowel de afnemen de kwaliteit als het kleiner worden van geschikt leefgebied de oorzaken zijn van achteruitgang, lijkt dit bij het zwartspriet dikkopje niet primair het geval te zijn. Wat betreft het leefgebied voor deze soort is in de provincie niet veel veranderd. Wat dan wel de oorzaak van de achteruitgang is, is helaas niet precies bekend. Mogelijk dat een aantal achtereenvolgende natte zomers een cruciale rol speelt in de neergaande trend. Voorkomen en leefgebied Tauna.ZcefanificcL.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 52