Groot dikkopje 0 4 8 Kilometers pas om de twee jaar of langer worden gemaaid. verschijnen verschijnt het groot dikkopje steevast in juni en is daar na half juli vrijwel verdwenen. Een mooi voorbeeld hiervan is de monitoringroute 'Groot-Abeele, spoortalud' bij Oost-Souburg. Op deze 700 meter lange route, één van de ruim 250 landelijke monitoringroutes, wordt de ontwikkeling van de dagvlinderstand, sinds 1994, van april tot en met september wekelijks gevolgd. De akkerdistel is in juni een favoriete nectarplant terwijl in de zomer de bloemen van bramen graag bezocht worden. Dankzij de lange roltong staat een scala aan nectarplanten op het menu van de vlinder. Hoewel de soort geen leefgebied kan vinden in stad of dorp, worden in tuinen aan de randen daarvan wel regelmatig nectarzoekende vlinders aangetroffen. Nectarplanten met buis- bloemen zoals lavendel, vlinderstruik en ijzer hard worden graag bezocht. Na half juli worden op de reguliere vliegplaatsen nog maar mondjesmaat groot dikkopjes gezien. Opmerkelijk is dat op beschaduwde plekken laat in het seizoen soms nog wel groot dik kopjes worden aangetroffen. Mogelijk dat de ontwikkeling van de rupsen op die plekken langer duurt, waardoor de vlinders ook later Aanbevelingen Gevarieerde bosranden met een goed ontwik kelde zoom en brede bospaden vormen een uitstekende leefomgeving. Overhoekjes, stuk jes landschap zonder specifieke bestemming, en aanplantingen van bosjes zijn gunstig voor het groot dikkopje. Begrazing wordt slecht ver dragen, daarom wordt hooguit, zeer extensieve begrazing aanbevolen. Het groot dikkopje is ook gevoelig voor maaibeheer omdat het rups stadium bijna een jaar lang, boven maaihoog- te, in de vegetatie aanwezig is. Delen van de vegetatie op de vliegplaatsen mogen daarom 'Daq vlinders in Zeefancf

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 55