Koninginnenpage Pajiifio macfiaon Een onverwachte ontmoeting met deze gewiekste nomade doet bij veel mensen de adem in de keel stokken. Sommigen grijpen enthousiast naar het fototoestel, roepen hysterisch naar de buren of rennen opgewon den naar de telefoon om deze bijzondere erva ring te kunnen verwerken of te kunnen delen met anderen. Komt het door de grootte, de exotische kleuren, of door de speciale manier van vliegen van deze vlinder, of zijn het sterke jeugdherinneringen uit de tijd dat je als kind vol bewondering naar de fraai getekende rupsen op het loof mocht kijken en de rupsen in een weckfles met een stukje vitrage liet verpoppen en uitkomen? Kunnen we deze prachtige vlindersoort in Zeeland blijven bewonderen of nog tot onze standvlinders rekenen? Zullen volgende generaties dit ook nog mogen en kunnen beleven? Als we de alarmerende Rode Lijst van bedreigde dag vlinders er op naslaan wordt de kans steeds kleiner. Maar misschien komen er nieuwe pogingen tot uitbreiding van het areaal, waar bij een groot aantal vlinders onze streek kan bereiken. Wellicht kan de huidige klimaat verandering, met een oplopende temperatuur, de noordwestgrens van de vaste leefgebieden weer dichter naar of zelfs tot in Nederland doen opschuiven. Voorkomen en leefgebied De koninginnenpage heeft in Zeeland enkele bloeiperioden gekend, afgewisseld met soms lange perioden van grote zeldzaamheid. De aansprekende verschijning van de koningin nenpage is de afgelopen honderd jaar, ook in Zeeland, niet onopgemerkt gebleven. Er zijn diverse publicaties, artikelen en verslagen over verschenen. Hoe talrijk de soort tijdens een bloeiperiode is geweest is moeilijk te achter halen. Wat is algemeen voorkomend of sterke toename? Het zijn vaak vage begrippen of herinneringen uit een grijs verleden waarin zeer weinig mensen naar vlinders keken of iets noteerden. Wat kan de oorzaak zijn van deze sterke fluctuaties? Dagvlindersoorten die dichtbij de noordwest grens van hun verspreidingsgebied leven, zoals de Koninginnenpage bij ons in Zeeland, reageren sterk op kleine veranderingen in het klimaat of biotoop. Minimale veranderingen kunnen een grote uitwerking op de versprei ding van deze vlinder hebben. Het is echter zeer moeilijk om de oorzaak van tegelijkertijd optredende factoren te onderscheiden. De inundatie van Walcheren op het eind van de Tweede Wereldoorlog, de watersnoodramp van 1953 en de opkomst en het gebruik van bestrijdingsmiddelen zoals DDT en parathion en de intensivering van de landbouw hebben bijgedragen aan vernietiging en verlies aan kwaliteit van biotoop en populaties. Volgens deskundigen is dit echter niet de fatale oor- Tautuu ZccCandictL. >2

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 56