Koninginnenpage 0 4 8 Kilometers verschijnt in juli en augustus een tweede generatie, mogelijk aangevuld met nieuwe migranten. Een zeldzame derde generatie dient zich soms nog eind september aan. De belangrijkste nectarbronnen voor de vlinders zijn de bloemen van vlinderstruik, akkerdistel, speerdistel, rode klaver en ijzerhard. De vrouwtjes van de eerste generatie leggen de eitjes op de bovenkant van de bladeren, de tweede generatie zet ook eitjes af in de bloem- schermen. Als waardplanten worden vooral gebruikt gecultiveerde peen en wilde peen, maar ook andere schermbloemigen zoals venkel, engelwortel, pastinaak en wijnruit. De jonge rupsen zijn zwart met een witte rugvlek en lijken op een vogelpoepje. Ze eten van de bovenkant van de bladeren. Vanaf het vierde rupsstadium krijgen ze de typische kleuren groen met zwarte banden en oranje stippen en eten ze ook de bloemen van de waardplant. Als de rupsen verstoord worden tonen ze een oranje nekklier en verspreiden een geur om hun belager te verdrijven. Vlak voor de ver popping verlaat de rups de waardplant en zoekt binnen een straal van 10 meter een lage plaats op een stam of tak om te verpoppen. De rups ontdoet zich van de onnodige afval stoffen, zet de naschuiver vast en spint een gordel en is 48 uur later veranderd in een pop. De pop overwintert, is groen of bruin, en is relatief klein in verhouding tot de grootte van de rups en de vlinder. Aanbevelingen Een geschikt natuurbeheer dient er voor te zorgen dat er steeds voldoende waardplanten en nectarplanten aanwezig zijn. Dit kan gebeuren door een vrij ruige vegetatie met schermbloemigen te laten ontwikkelen door zeer extensieve begrazing of door gefaseerd maaibeheer. De aanplant van vlinderstruik in tuinen, parken en plantsoenen kan de vlinders voorzien in hun grote nectarbehoefte. In moestuinen zouden geen bestrijdingsmiddelen gebruikt mogen worden en het biologische telen van peen, zonder gebruikmaking van bestrijdingsmiddelen, zou gestimuleerd moe ten worden. Bij het bespuiten van landbouw gewassen dient de verspreiding van gif zo beperkt mogelijk te blijven door gebruik making van eindstoppen op de spuitmachines en door afstand te bewaren tot de perceel grens, waardoor waardplanten en rupsen in de bermen onbespoten blijven. Een (tijdelijke) opvang van rupsen die worden aangetroffen tijdens het oogsten van de peen kan ook een kleine bijdrage leveren aan het behoud van onze fraaiste vlinder.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 59