Klein geaderd witje Pieris nayi Angélique Belfroid 64 Taimiu Zeefanifica zelfs grote delen van Europa. De soort is mobiel en wordt in veel biotopen waargeno men. Daarnaast is hij weinig kieskeurig wat betreft zijn nectarplanten. Bekend is dat het klein geaderd witje in sommige jaren ook trekt. De naam klein geaderd witje suggereert overigens dat er ook een groot geaderd witje is. Dat klopt ook, maar helaas is deze laatste vlinder al enige tijd uit Nederland verdwenen, hoewel een enkel exemplaar vanuit de Ardennen nog wel naar deze kant afdwaalt. Het klein geaderd witje is een soort die van het vroege voorjaar tot in de late herfst vliegt. De soort wordt van begin april tot eind sep tember gezien en vliegt daarmee enigszins korter dan beide koolwitjes. Begin juni is het aantal vlinders duidelijk minder, terwijl de top van de vliegtijd tussen half juli en eind augustus ligt. Zoals uit de vliegtijdengrafiek blijkt vliegt het klein geaderd witje in Zeeland in drie generaties. Het klein geaderd witje wordt in onze provincie duidelijk minder waargenomen dan het klein koolwitje. Ook het aantal kilometerhokken waarin het klein geaderd witje is gezien is lager dan van het klein koolwitje. Mogelijk houdt dit verschil verband met de iets andere biotoopvoorkeur van het klein geaderd witje. Uit de versprei- dingskaart blijkt dat het klein geaderd witje met name op Walcheren en de Bevelanden en in West-Zeeuws-Vlaanderen is waargenomen. Wanneer deze verspreidingskaart over een biotoopkaart van Zeeland wordt gelegd, dan valt op dat de concentraties met name voor komen nabij beschutte plaatsen, in bossen (bijvoorbeeld langs het Veerse Meer) en in natuurgebieden. Net als voor veel andere vlinders bleek met name 1995 een bijzonder goed jaar, met hoge aantallen in absolute zin en per kilometerhok. Hoe algemeen het klein geaderd witje ook voorkomt, opvallend is hij niet. Op een afstand lijkt hij sterk op het klein koolwitje. Pas van dichtbij worden de groengrijs besto ven aders aan de onderkant van de vleugels zichtbaar, wat het onderscheidende kenmerk van het klein geaderd witje is. Een ander kenmerk is dat de zwarte vlek aan de boven kant van de voorvleugel druppelsgewijs afloopt. In het voorjaar worden wel eens erg kleine exemplaren waargenomen van deze soort. Ook is er nogal wat variatie in kleur- diepte. Sommige klein geaderde witjes zijn bijna geel aan de onderkant, andere zijn bijna wit. Bij de vrouwtjes is de tekening aan de bovenkant van de vleugels donkerder dan bij de mannetjes, en ze hebben op de bovenkant van de voorvleugels in totaal twee zwarte stippen meer dan de mannelijke exemplaren. Voorkomen en leefgebied Het klein geaderd witje is een zeer algemene vlinder in Zeeland, de rest van Nederland en

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 68