dag in de schaduw staan zijn ongeschikt voor de ontwikkeling van de rupsen. Uit onderzoek bleek dat rupsen die een hele dag in de scha duw verbleven uitzonderlijk traag groeiden. Na een drietal weken waren ze nauwelijks groter geworden. Wanneer ze vervolgens op een zonnige standplaats werden gezet groei den ze als kool. Beschutting en warmte zijn De eitjes worden gelegd op de knopaanleg of op het steeltje vlak onder de knop, nooit op het blad van de waardplant. Ze legt ook zelden twee eitjes op dezelfde plant, omdat er kannibalisme kan optreden onder de rupsen. Indien er toch meerdere eitjes of rupsen op dezelfde plant aanwezig zijn is er een ander vrouwtje langs geweest. In vijf dagen kan het vrouwtje ongeveer 250 eitjes afzetten, het maximum is wel 300 stuks. Het eistadium duurt zes dagen bij normaal weer tot 10 dagen bij koud weer. Het eitje heeft een rugby balachtige vorm. De eerste dag is het wit, na 48 uur is het oranjekleurig. Daarna wordt het geleidelijk oranjebruin tot bruin. De laatste dag zie je de rupscontouren in het eitje. Naargelang ze genoeg eten worden de rupsen geleidelijk groen tot blauwgroen en hebben daarmee een prima schutkleur. Ze lijken name lijk sterk op de hauwtjes van hun voedselplant waarop ze leven. Het rupsstadium duurt 11 dagen bij warm weer en voldoende eten, 20 dagen bij koel weer en 34 dagen bij koud weer. Na enkele vervellingen verschijnt ook de zilveren zijlijn. Het oranjetipje zoekt de waardplanten op die uit de wind staan en op een zonnige plaats. Waardplanten die de hele verpopping 67 'Daq'vlin/ens in Zeeland

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 71