Eikenpage Neozeyfiijrus quercus Eikenpages die overdag je pad kruisen zijn heel zeldzaam. Ze laten zich meestal zien op het moment van de dag wanneer de zon al flink gezakt is. Zo tussen 18.30 en 20.30 uur is de beste tijd om het zogenaamde kroeglopen te kunnen waarnemen. Blijkbaar is op dat tijdstip de lichtval het gunstigst om te flaneren, of zijn hun vijanden, waaronder de grauwe vliegen vanger, rond deze tijd niet meer actief. Dit kroeglopen, ook wel tree-topping genoemd, is een samenscholingsgedrag om een partner te zoeken. Een schitterend schouwspel om te zien op een mooie windstille zomeravond. De zomereik, op een zonnige standplaats met voldoende bladluis heeft hun voorkeur. Ook zijn ze erg kieskeurig wat betreft de plaats waar de eikenbomen staan. Kaal zand op de bodem en veel schaduw is niet geschikt. Van wind houden ze ook niet. Om als waarnemer geen stijve nek te krijgen is het raadzaam een verrekijker te gebruiken, omdat het kroeglopen meestal hoog in de eikenbomen gebeurt. Het is verstandig de plaatsen eerst te verkennen omdat er niet zo veel waarnemingstijd beschikbaar is. Ook is niet iedere zonnige avond geschikt. Dikwijls gaat de zon onder met veel sluierbewolking, en de noordwestenwind die niet wil vallen zorgt ervoor, dat deze vlindersoort zich niet makkelijk laat zien. Zwoel zomerweer is ook niet geschikt voor de waarnemer omdat er dan dikwijls daasvliegen actief zijn. Er blijft dus niet veel tijd over om deze vlinder in het vizier te krijgen. Voorkomen en leefgebied De eikenpage komt verspreid over Zeeland voor, mits er een geschikt biotoop aanwezig is. Omdat hij afhankelijk is van zomereiken, is de eikenpage een plaatsgebonden standvlinder. Typische leefgebieden voor deze vlindersoort zijn meestal schrale zandgronden met voor het overgrote deel enigszins oude zomereiken, die bijna de hele dag zonneschijn krijgen. Behoorlijke populaties komen voor ten zuiden en oosten van Hulst in eikenbossen. Toplocaties in Zeeuws-Vlaanderen zijn het Liniegebied te Hulst, de Delta-Nutsbossen te Clinge en Sint-Jansteen, en Aardenburg. Toplocatie op Walcheren is wel de Manteling (tussen Domburg en Vrouwenpolder) met zijn vele oude eikenbomen. Daarnaast zijn ook bij Dishoek waarnemingen gedaan. Op Noord- Beveland zijn de Schotsman en de Goudplaat bij Kamperland geschikte biotopen voor de eikenpage en op Zuid-Beveland de Piet bij Arnemuiden. Op Schouwen is de eikenpage op diverse plaatsen rond Haamstede waarge nomen. De verspreidingskaart geeft mogelijk een vertekend beeld omdat niet alle geschikte gebieden goed onderzocht zijn. Gedegen onderzoek kost zeer veel tijd. Vrouwtje Ecologie Eikenpages zijn kleine vlinders met een lichtgrijze onderkant en een behoorlijke licht- 70 Taumi^ Zcefandïca.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 74