Jit 700 600 500 400 300 200 100 0 2-5 6-1050 op 13 september 2002 werden gezien. Bij Haamstede werden in drie keer 20 minuten 560 exemplaren waargenomen terwijl ze een strook van 500 meter breed overstaken. Op teipost de Nolle bij Vlissingen werden op diezelfde dag 499 exemplaren gezien die in zuidoostelijke richting vlogen. Dat de vlinders daarbij grote wateroppervlakten niet mijden bleek op diezelfde dag, toen atalanta's in de Voordelta en op de Oosterschelde werden waargenomen. In oktober en begin november is de soort schaars, maar op een mooie zonni ge najaarsdag is de soort meestal present. Ecologie 8 Kilometers De atalanta overwintert als vlinder. Omdat hij geen vorst kan verdragen kan hij slechts succesvol overwinteren in zuidelijke streken. De vlinders trekken elk jaar weer vanuit het zuiden naar ons land, waar één of twee gene raties opgroeien alvorens ze weer naar het zuiden trekken. De eitjes worden afzonderlijk afgezet op de onderkant van grote brandnetel. De solitaire rupsen voeden zich binnen de veilige beschutting van het samengesponnen blad. De vlinders kunnen worden aangetroffen op allerlei soorten nectarplanten. In septem ber en oktober worden atalanta's in Zeeland vooral aangetroffen op vlinderstruik, klimop, herfstaster, hemelsleutel en rottend fruit. Aanbevelingen Tijdens de najaarstrek is de vlinder op zoek naar nectarbronnen. Wie in het najaar zorgt voor bloeiende planten of een voederplank met zoet, rottend fruit in z'n tuin heeft een grote kans een atalanta op bezoek te krijgen. Trekkende vlinders kunnen op mooie najaarsdagen met oostenwind worden waar genomen aan de zuidwestkust van Walcheren, waar ze dan de duinen volgen en naar het zuidoosten vliegen. T>aq vlinders in Zeeland

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 87