Gehakkelde aurelia mmmm Gerard Geuze PoflJ9< oma c afbum Met gespreide vleugels is de gehakkelde aure lia op zijn mooist. Zijn de vleugels dicht, dan lijkt de vlinder op een verdord blad en is daardoor goed gecamoufleerd. Ondanks deze camouflage is toch duidelijk de witte 'c' te zien op de achtervleugel. Hieraan heeft de soort zijn wetenschappelijke naam te danken, name lijk 'c-album'. Vroeger werd de gehakkelde aurelia dan ook wel witte c-vlinder genoemd. Tussen mannetje en vrouwtjes is geen verschil te zien. Wie de soort eenmaal heeft ontdekt en kent, weet precies wat met 'gehakkelde' wordt bedoeld. Deze soort heeft namelijk een typisch gekartelde vleugelrand, iets wat bij andere soorten niet voorkomt. De gehakkelde aurelia heeft een krachtige vlucht. Glijvluchten worden afgewisseld met snelle vleugelslagen. Voorkomen en leefgebied In Nederland, de rest van Europa en daar buiten is de gehakkelde aurelia een vrij alge mene vlinder met een ruime verspreiding. Ook in Zeeland is deze vlinder goed vertegenwoor digd. Met name op Walcheren, Oost-Zeeuws- Vlaanderen en delen van Schouwen-Duiveland komen goede biotopen voor. Toch is de opmars naar het noorden en westen nog maar een aantal jaren geleden begonnen en kan sterk fluctueren. Bovendien is het nog maar de vraag of deze uitbreiding blijvend is. De laat ste jaren wordt de vlinder in Zeeland steeds meer waargenomen, maar nooit in grote aan tallen. De vlinder is te vinden langs bospaden, open stukken in het bos, parken en tuinen. De mannetjes verdedigen hun territorium en opereren hierbij het liefst vanuit een zonnige en warme plek. Ecologie De vlinder vliegt in twee generaties per jaar. De eerste generatie in Zeeland vliegt van eind juni (week 26) tot eind augustus (week 34). Een deel hiervan plant zich nog in hetzelfde jaar voort en gaat dood. Een ander deel, dat laat uit de pop komt, overwintert. De tweede generatie (vanaf eind augustus), vliegt met een absolute top in week 38 en gaat na de overwintering door tot begin juni. In het voor jaar vliegen dan vlinders van twee generaties waarvan de tweede door de meer donkere vleugels te onderscheiden is van de eerste. Na de overwintering, soms op een beschutte plek vlak bij de grond, wordt er gepaard. Daarna gaat het vrouwtje op zoek naar een voedsel plant voor de rups, zoals grote brandnetel, iep en hop. Na het uitkomen van de eitjes ont wikkelt zich een solitair levende rups met licht gekleurde doorns en een wit achterlijf. Deze lijkt wel op een vogeluitwerpsel. De pop heeft gouden vlekjes. Hier zou de vlinder de naam 'aurelia' aan te danken hebben (aurum=goud). De vlinder bezoekt bloemen van kruiden en struiken. Wilde liguster en Gehakkelde aurefia's hij rot fruit 92 Zeefatufica^

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 96