plaren gezien dan in 1999 maar nog nooit werd deze soort in zoveel kilometerhokken waargenomen (237). Daardoor is het landkaartje in 2001 en 2002 inmiddels vrij algemeen. De soort is op diverse plaatsen in Zeeland waargenomen. Oost-Zeeuws-Vlaan- deren, de omgeving van Kleverskerke, de Piet op de grens van Walcheren en Zuid-Beveland, en Schuddebeurs op Schouwen-Duiveland zijn belangrijke bolwerken. In Zeeuws-Vlaanderen zijn ook uitzonderlijk grote aantallen aan getroffen. Zo werden op 8 juni 1999 in Hulst 100 landkaartjes gezien. Ook in de maand juli van dat jaar werden om en nabij Hulst hoge aantallen waargenomen, zoals trouwens op meer plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen in dat jaar. Het hoogste aantal waarnemingen van de voorjaarsgeneratie is eveneens in Hulst in 1999 gedaan en bedraagt 35. In Zeeuws- Vlaanderen zijn in de jaren 2000 en 2001 nog relatief hoge aantallen landkaartjes waargeno men. Naast Zeeuws-Vlaanderen zijn inciden teel nog grote aantallen aangetroffen op Schouwen bij Schuddebeurs. Op 26 juli 2001 werden hier 50 landkaartjes gezien. Ecologie Landkaartjes vliegen in twee tot drie genera ties, waarbij het uiterlijk van de generaties duidelijk verschilt. Het Landkaartje over wintert als pop, waaruit begin mei de vlinder tevoorschijn komt. Slechts een enkele keer bij een zacht voorjaar is de vlinder al vroeger actief, zoals blijkt uit de waarnemingen van 13 april in 1999 en 22 maart in 2000, beide in Zeeuws-Vlaanderen. De voorjaarsgeneratie vliegt tot begin juni. Na de paring leggen de vrouwtjes van de voorjaarsgeneratie hun eitjes aan de onderkant van het blad van brand netels. Daarbij worden de eitjes niet afgezet in hoopjes, zoals bij veel andere dagvlinders, maar in piepkleine kralensnoertjes die lijken op de bloeiwijze van brandnetels. Vooral brandnetels op zeer vochtige locaties in de schaduw in bossen en langs beschutte bos- en Eitjes van het landkaartje onderaan brandnete(h(ad Twee (andkaartjeszojuist uit deyoy gekomen Ruysen van het (andkaartje oy hrandnete( KaavfinderS in Zeefand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 99