Voorwoord Oranje zandoogjes Zomer in Zeeland Fraaie namen hebben ze: gehakkelde aurelia, koninginnenpage, bont zandoogje. Betoverend is hun verschijning, met fraaie kleuren, slanke lichaamsvormen en een sierlijke vlucht. We hebben het over de dagvlinders, een diergroep die we allemaal kennen en die in Zeeland met meer dan twintig verschillende soorten voor komt. Je ziet ze in natuurgebieden, zoals de duinen en de Zeeuwse bloemdijken, maar ook veel daarbuiten, in akkerranden en tuinen. Het leven van een dagvlinder speelt zich af in warme terreintypen met veel bloemen. Zodra de voorjaarszon aan kracht wint komen ze tevoorschijn, op zoek naar bloemen met nectar. Voor mij zijn dagvlinders de voorbodes van de zomer. De dagvlinders behoren tot de meest kwets bare diergroepen van ons land. Ze zijn gebon den aan zeer specifieke plantensoorten of landschapselementen. Bovendien zijn ze uiterst gevoelig voor bestrijdingsmiddelen. In de vorige eeuw zijn veel soorten uit Zeeland verdwenen. Binnen een tijdsbestek van enkele decennia is het aantal soorten hier bijna gehal veerd. De achteruitgang van de vlinderstand in Zeeland was een sluipend proces. We weten niet wanneer en waarom de soorten precies zijn verdwenen. Achteraf kunnen we alleen met spijt vaststellen dat ze echt weg zijn. Dat is een gemis. De oprichting in 1993 van de Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland kwam op het diep tepunt voor de dagvlinders in Zeeland. Sindsdien wordt er meer aandacht aan het beheer van de dagvlinders besteed en wordt de ontwikkeling van de dagvlinderstand steeds beter bijgehouden. De leden van de werkgroep hebben via voorlichting en advisering al veel bijgedragen aan een beter beheer van de dag vlinderbiotopen. Ook weten we dankzij hun inventarisaties al veel beter hoe het met de diverse soorten gaat. Het verschijnen van deze atlas van de dagvlinders in Zeeland is daarom in meerdere opzichten een mijlpaal. Het is voor het eerst dat de dagvlinders voor onze provin cie in kaart zijn gebracht. Het is daarnaast ook zeer bijzonder dat een dergelijke belangrijke en omvangrijke publicatie door een zo grote groep vrijwilligers tot stand is gekomen. Dit gegeven vormde de aanleiding voor het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland om de Stimuleringsprijs 2003 aan deze werkgroep uit te reiken. Inmiddels zijn er gelukkig ook steeds meer aanwijzingen voor herstel van dagvlinder soorten. De koninginnenpage, een zeldzame vlindersoort, wordt steeds vaker in Zeeland waargenomen en de kleine parelmoervlinder heeft zich op Schouwen uitgebreid. Beheersmaatregelen in natuurgebieden, ber men en akkerranden werpen hun vruchten af. Via het soortenbeleid van de provincie Zeeland worden steeds meer specifieke maatregelen voor de zeldzame vlindersoorten getroffen. Ik acht het van groot belang dat alle beheerders van het buitengebied meer rekening gaan hou den met de dagvlinders en dat zij de informa tie en adviezen van de vlinderwerkgroep bij hun beheersplannen gaan betrekken. Uiteindelijk moeten in natuurgebieden, in het cultuurlandschap en in dorp en stad zoveel vlinderbiotopen aanwezig zijn dat ook de zeld zame soorten weer algemeen gaan worden. Dan wordt het pas echt zomer in Zeeland. Drs. W. T. van Celder Commissaris der Koningin in Zeeland Voorzitter Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland 5 'Dayvfinders in Zeefancf

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2003 | | pagina 9