buisjes, ontspringend uit de stolonen, zich tegen de hoofdas aanleggen (appositie). Deze secundaire buisjes kunnen geheel zelfstandig zijtakken vormen of bestaande vertakkingen van de hoofdas verstevigen. De poliepen staan op de vertakkingen van hoofdas en zijtakken, of ze ontspringenrechtstreeksuitdestolonen; zij hebben vrijwel altijd een steeltje. Het lichaam van de poliepen is altijd min of meer bekervormig en omsluit de gastrale ruimte; de mondopening bevindt zich aan het einde van een mondkegel of hypostoom; de naam mondkegel is enigszins misleidend, want zij is niet altijd kegelvormig, doch kan ook kogel- of trechtervormig zijn. Zeven subklassen Men onderscheidt in de genoemde recente indeling 7 subklassen: Anthoathecatae Athecatae, Anthomedusae) Leptothecatae (=Thecatae, Leptomedusae) Limnomedusae Narcomedusae Langiomedusae Trachymedusae Actinulidae De subklassen met vertegenwoordigers in Zeeland worden hierna besproken. De Zeeuwse hydroidpoliepen De twee belangrijkste groepen die in Zeeuwse wateren gevonden worden zijn de Anthoathecatae en de Leptothecatae. Hieronder worden de belangrijkste verschillen tussen deze groepen aangegeven. Die hebben met name betrekking op de tentakels, de netelkapsels, de "huisjes" waar de poliepen wel; of niet in zitten, en de plaats van de voortplantingsorganen bij de medusen. Subklasse Anthoathecatae a. het poliepstadium Tentakelkransen Rond het hypostoom bevinden zich één of meer kransen tentakels. Bij de Anthoathecatae kunnen tentakels zich ook op de rest van het lichaam bevinden. Typen tentakels Bij Anthoathecatae komen twee typen tentakels voor (soms zelfs binnen één soort), namelijk draadvormige tentakels en knopvormige tentakels; de laatste eindigen in een bolvormige opeenhoping van netelkapsels. De tentakels, met hun netelkapsels, vangen en verlammen de prooi en brengen die naar de mondopening waarna deze in z'n geheel door de gastrale ruimte wordt opgenomen. De gastrale ruimten van de verschillende poliepen van één kolonie staan met elkaar in verbinding door buisjes in de poliepensteeltjes, de secundaire en de primaire takken (het is daarom juister te spreken van één gastro-vasculaire holte). Soorten netelkapsels Netelkapsels van hydroidpoliepen vertonen een grote mate van differentiatie: men onderscheidt een 96 Jauna "Jeeiandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 100