de dood (aanspoelen op de dijk of op het strand!) niet te veel heeft geleden. Blastostyl /gonotheca: Bij de Leptothecatae vormt het perisarc ronddeblastostyleenhollestructuurvan sterk wisselende gedaante (eivormig, kegelvormig, e.d.), die we gonotheca noemen. Binnen de gonotheca vindt de verdere ontwikkeling van de blastostyl met zogenaamde gonophoren plaats. De geslachtsproducten of hydromedusen die deze gonophoren gaan produceren komen vrij door scheuring (aan de top) van de gonotheca of door een daar aanwezige opening. Min of meer gereduceerde, "gesteelde" medusen kunnen soms buiten de gonotheca gebracht worden (die krijgen dan weer aparte namen, maar daar gaan we hier niet verder op in); de ontwikkeling van de bevruchte eicel vindt dan daarin plaats. b. het kwalstadium De plaats van de voortplantingsorganen: bij medusen van Leptothecatae bevinden deze zich in de ruimte onder het scherm langs de radiaire kanalen. Enkele voorbeelden Leptothecatae zijn: Haringgraat (Halecium halecinum 1758)) Deze veel voorkomende soort, ook wel korallijn genoemd, heeft goed herkenbare kolonies, met hoofdstelen van ca. 5 tot 25cm hoog die afwisselend geplaatste, rechte zijtakken hebben. Vooral opvallend is, dat de zijtakken in één vlak staan. Dit verklaart de naam haringgraat. Op de takken gaat dit patroon gewoon door: de huisjes van de poliepen zijn ook afwisselend geplaatst. Ze zijn eigenlijk veel te klein voor de poliepen, die er voor het grootste deel uit steken. Er zijn mannelijke en vrouwelijke voortplantingsorganen in duidelijk verschillende huisjes: de vrouwelijke zijn langer en dunner, en er staan twee of drie minipoliepjes op. De kleur van de stelen is geelwit tot oranjebruin. Het vlak waarin de takken staan is zoveel mogelijk loodrecht op de stroming georiënteerd, om zo effectief mogelijk het water te kunnen filteren (geen enkele poliep zit in water waar zijn buurman het voedsel al uitgehaald heeft). De Haringgraat groei vooral op stenen en schelpen, van de laagwaterlijn tot ongeveer 12 m diepte. De soort wordt gevonden van noord-N oorwegen tot Zuid-Afrika, aan de oostkust van Amerika van de poolzee tot Cape Hatteras, en aan de westkust van British Columbia tot midden-Californië. In Nederland is hij van de (Linnaeus, 102 J-auna 'eelandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 106