in de Oosterschelde algemeen, maar in de Grevelingen zeldzaam. Langs de Hollandse kust en in de Waddenzee is hij weer niet zeldzaam, en hij spoelt regelmatig aan op het strand. Lange Zeedraad (Obelia longissima Pallas, 1766)) Deze soort vormt dichte struiken van 20 tot 35 cm hoog. De huisjes van de poliepen zijn vrij ondiep en hebben een licht gegolfde rand. De hoofdsteel is vaak diep donkerbruin, terwijl de zijtakjes en de poliepen vrijwel kleurloos zijn. Soms spoelen bosjes van de hoofdstelen van deze soort op het strand aan. In de zomer zorgen vrijzwemmende medusen voor de verspreiding. De kolonies kunnen gevonden worden in het intergetijdengebied en dieper, tot ca. 100 m. Ze zitten veel op grote wieren, op andere diersoorten zoals schelpdieren en zakpijpen, en op stenen en hout. Verspreiding: bijna overal ter wereld in gematigde tot subtropische streken. In Nederland een zeer algemene soort, langs de hele kustlijn. Vooral in het voorjaar kun je hem aantreffen. De donkerbruine tot zwarte hoofdstelen spoelen vaak aan op het strand. N.B.: Er is ook een verwante soort met onvertakte of weinig vertakte stelen van ongeveer 5 cm hoogte. Dat is de Vertakte zeedraad Obelia dichotoma (Linnaeus, 1758)). Lampenkapje Aequorea vitrina Gosse,1853)) De Nederlandse naam ontleent de soort aan het kwalstadium. Als je hem ziet, weet je meteen waarom. Het poliepstadium is in Nederland nog niet gevonden. Deze soort heeft een extreem grote hydromeduse. De doorsnede kan wel 17 cm bedragen maar is meestal toch een stuk kleiner. Hij is vrijwel doorzichtig, terwijl van het midden naar de rand een groot aantal kanalen loopt, die door de doorzichtigheid goed zichtbaar zijn. Aan de rand bevindt zich een groot aantal korte afhangende tentakels (als de franje aan een ouderwets schemerlampkapje). Er zijn minstens drie keer zoveel tentakels als kanalen. Het dier eet onder meer andere hydromedusen, ribkwalletjes en zelfs visjes. Om die te vangen kan hij zijn tentakels uitstrekken tot een lengte van wel zes keer de doorsnede van het scherm. In Het Zeepaard zijn in 2005 enkele interessante waarnemingen I UDipcnkapj* zeedracu 103 Zeefauna in Zeeland

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 107