daaromtrent gemeld (Ates, 2005). Het bodembewonende poliepstadium is in Zeeland nog niet gevonden, maar moet er, gezien het ruime voorkomen van de hydromeduse, zeker aanwezig zijn. De soort komt vooral voor in open water in de buurt van kusten. In Nederland wordt hij vooral in het westen van de Grevelingen gezien. Subklasse Limnomedusae Van de overige subklassen noemen we hier nog de Limnomedusae, omdat die in ons land vertegenwoordigd worden door een soort die weliswaar ingevoerd is vanuit het Verre Oosten, maar die velen toch wel kennen: De Kruiskwal Gonionemus vertens). De Limnomedusae worden vooral gekenmerkt door de statocysten - orgaantjes waarmee de zwaartekracht kan worden waargenomen - op de rand van het scherm. De Kruiskwal Gonionemus vertens L.Agassiz,1862) De Kruiskwal heeft een diameter van slechts twee tot drie centimeter. Toch is het een relatief grote hydromeduse. In de doorschijnende klok zijn de geslachtsorganen als een geelbruin kruis zichtbaar. Hier dankt het kwalletje zijn naam aan. De rand van de schotelvormige klok is bezet met maximaal tachtig tentakels die een gestreept uiterlijk hebben. Op de plaats waar iedere tentakel aan de klokrand vastzit is een geel vlekje zichtbaar. De tentakels zijn ongeveer tien centimeter lang. De netelkapsels van de Kruiskwal bezitten een gif waar sommige mensen zeer heftig op kunnen reageren, namelijk met verlammingsverschijnse len (zie ook hieronder). De Kruiskwal is een soort die vooral in zeegrasvelden voorkomt en tussen grote wieren. Sinds er geen zeegrasvelden meer in de Grevelingen voorkomen is de Kruiskwal daar vrijwel verdwenen. De kans om een Kruiskwal in de Oosterschelde tegen te komen is slechts één op honderd. De verspreiding van de Kruiskwal is in het verleden vermoedelijk beïnvloed door het transport van oesters, waar de hydroïdpoliepen van het vastzittend stadium veelal op vastgehecht zitten. Ook zijn mogelijk de medusen in ballastwater, of de poliepen in het slib in de ballasttanks, met schepen uit hun ruiskwai 104 Jauna 'Xeeiandka

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 108